Ravintola Aroma kutsuu ruokailijansa keittiöön: ”Puhtaampaa ravintolaa ette löydä!”

aroma11

Melkeinpä tasan vuosi sitten kolmihenkinen helsinkiläisperhe, Riikka Okamo, Amar Singh ja heidän poikansa Daniel, lomailivat Aurinkorannikon Esteponassa. Perhe rakastaa hyvää ja aitoa intialaista ruokaa, eikä voi elää ilman sitä edes lomamatkalla. Hyvän intialaisen ravintolan löytäminen Esteponasta osoittautui haasteelliseksi. Oli sattuman kauppaa, että perhe tutustui intialaismieheen, joka oli töissä intialaisessa ravintolassa Esteponassa. Luottamus mieheen syntyi heti.

”Siitä se ajatus sitten lähti. Mitä jos perustaisi Esteponaan intialaisravintolan, jossa siisteystaso olisi suomalaista luokkaa ja ruoka viimeisen päälle tuoretta ja maistuvaa”, muistelee Amar Singh Aroma ravintolan perustamisaikoja.

Kesällä 2013 perhe ryhtyi selvittämään miten ravintolan perustaminen Aurinkorannikolle onnistuu. Yrityksen perustamisen kanssa perhe otti heti alusta lähtien avukseen Espanjassa toimivan suomalaisen asiointitoimiston Mop Consultingin.

Markku Pyykkö Mop Consultingista hoiti kaikki paperiasiat puolestamme kuntoon. Yrityksen perustamisen kanssa ei ollut mitään ongelmia. Jo marraskuussa 2013 avasimme ravintolan ovet asiakkaillemme”, kertoo Amar Singh.

Ravintolassa tehtiin syksyllä 2013 massiivinen remontti. Seiniä maalattiin ja paikkailtiin. Edellisen ravintolan huonekalut ja tavarat vietiin pois. Keittiössä tehtiin täydellinen remontti ja kaikki laitteisto uusittiin. Remonttiurakan toteuttajaksi perhe palkkasi  perheelle jo ennestään tutun suomalaisen luottorakennusmiehen, Matti Mäkisen.

”Matti lensi Suomesta Espanjaan varta vasten remonttiprojektia tekemään. Järjestimme hänelle kahdeksi kuukaudeksi asunnon. Remonttijälki oli viimeisen päälle hienoa ja aikataulut pitivät”, kertoo Aroma ravintolan sisustuksesta vastaava Riikka Okamo.

aroma3

Ravintolan omistajat ovat vakuuttuneita, että Aromaa puhtaampaa intialaista ravintolaa ei Aurinkorannikolta luultavastikaan löydy.

”Meille on erityisen tärkeää ravintolan puhtaus, tuoreet raaka-aineet ja loistava henkilökunta. Olemme tuoneet Suomesta tuliaisina suomalaisen puhtauskäsitteen, emmekä suostu tinkimään puhtaudesta yhtään. Puhtaampaa ravintolaa ette löydä. Moni asiakas on kehunut vaaleaa yleisilmettämme ja sanitettitilojemme puhtautta. Meiltä  löytyy vessoista käsipyyhkeet ja saippuat. Niitä ja muita tiloja siivotaan pitkin päivää. Asiakkaamme ovat tervetulleita kurkistamaan ravintolamme keittiöön ihan koska vaan”, lupaa Riikka.

aroma6

Ravintola Aromassa on tilaa noin 250 ruokailijalle. Ravintola avaa ovensa joka päivä klo 14.00. Ravintola on auki aina siihen asti kun asiakkaita riittää. Aroman Lounge avaa ovensa maanantaista sunnuntaihin klo 16.00 alkaen.

”Henkilökuntamme on joustavaa ja palveluhenkistä. Emme käännytä asiakkaitamme ovelta. Jos jollakulla on yöllä nälkä ja ovemme ovat edelleen auki, kutsumme asiakkaamme tervetulleiksi syömään vaikka sitten aamutunneilla. Sama pätee annosten kotiinkuljetusten kanssa. Jos olemme auki, on mahdollista saada myös kotiin kuljetettua ruokaa. Kuljetamme annoksia noin 30 kilmometrin säteellä ravintolastamme”, kertoo Amar.

aroma5

Ravintola tarjoaa myös mahdollisuuden yksityistilaisuuksien järjestämiseen. Yksityistilaisuuksissa voi tarjota muutakin ruokaa kuin intialaista. Ravintolan vuokraus yksityistilaisuuteen ei maksa mitään. Tarjoiluista sovitaan asiakkaan kanssa erikseen.

”Meillä oli juuri ruotsalaisten järjestämä yksityistilaisuus, jossa tarjoiltiin muun muassa lohta ja pihvejä. Mitä ikinä asiakkaamme toivovat, pyrimme toteuttamaan heidän kaikki toiveensa”, kertoo Riikka.

aroma10

Lauantaisin ravintolassa soi livemusiikki. Suosittu englantilaistaustainen muusikko Stella esiintyy usein Aroman Loungessa. Aromassa syödään, juodaan ja nautitaan hyvästä tunnelmasta aina pikkutunneille asti.  Ravintolan asiakaskunnasta suurin osa on englantilaisia, mutta myös suomalaisia poikkeaa aina silloin tällöin ravintola Aromaan.

aroma1

Riikka, Amar ja Daniel-poika haluavat toivottaa Aurinkorannikon suomalaiset lämpimästi tervetulleiksi Aromaan syömään.

”Tarjoamme kaikille ravintolaamme ruokailemaan tuleville Espanja.orgin lukijoille pullon talon loistavaa viiniä. Kun tilatessa ruokajuomia sanoo koodin ESPANJA.ORG, saa pullon viiniä veloituksetta”, lupaavat Riikka ja Amar.

Ravintola Aroman sijainti ja yhteystiedot     Aroman Facebook-sivut

 

99 kommenttia

  1. Pingback: Peter

  2. Pingback: carlos

  3. Pingback: Edgar

  4. Pingback: curtis

  5. Pingback: Micheal

  6. Pingback: rex

  7. Pingback: daniel

  8. Pingback: Bernard

  9. Pingback: Darrell

  10. Pingback: wendell

  11. Pingback: jared

  12. Pingback: calvin

  13. Pingback: jordan

  14. Pingback: Perry

  15. Pingback: Lloyd

  16. Pingback: Evan

  17. Pingback: Jerry

  18. Pingback: dean

  19. Pingback: Allan

  20. Pingback: james

  21. Pingback: harold

  22. Pingback: russell

  23. Pingback: Harvey

  24. Pingback: Gregory

  25. Pingback: Christian

  26. Pingback: trevor

  27. Pingback: dave

  28. Pingback: Gabriel

  29. Pingback: ben

  30. Pingback: craig

  31. Pingback: Franklin

  32. Pingback: Fred

  33. Pingback: Patrick

  34. Pingback: fred

  35. Pingback: Justin

  36. Pingback: julius

  37. Pingback: Bobby

  38. Pingback: Ralph

  39. Pingback: Gary

  40. Pingback: Chris

  41. Pingback: benjamin

  42. Pingback: carlos

  43. Pingback: tyrone

  44. Pingback: joshua

  45. Pingback: allen

  46. Pingback: randy

  47. Pingback: lee

  48. Pingback: Austin

  49. Pingback: carl

  50. Pingback: gary

  51. Pingback: James

  52. Pingback: Sidney

  53. Pingback: gary

  54. Pingback: Ross

  55. Pingback: william

  56. Pingback: Charlie

  57. Pingback: Henry

  58. Pingback: Gerard

  59. Pingback: tyler

  60. Pingback: Walter

  61. Pingback: Perry

  62. Pingback: Homer

  63. Pingback: Tony

  64. Pingback: Anthony

  65. Pingback: norman

  66. Pingback: Ronald

  67. Pingback: Carl

  68. Pingback: Walter

  69. Pingback: Alberto

  70. Pingback: karl

  71. Pingback: Randall

  72. Pingback: Samuel

  73. Pingback: jim

  74. Pingback: shawn

  75. Pingback: kirk

  76. Pingback: Dale

  77. Pingback: ramon

  78. Pingback: karl

  79. Pingback: Randall

  80. Pingback: Ian

  81. Pingback: Jackie

  82. Pingback: floyd

  83. Pingback: ernest

  84. Pingback: Danny

  85. Pingback: Johnnie

  86. Pingback: Evan

  87. Pingback: Gabriel

  88. Pingback: Barry

  89. Pingback: eric

  90. Pingback: Rodney

  91. Pingback: jeffrey

  92. Pingback: Angelo

  93. Pingback: Mark

  94. Pingback: louis

  95. Pingback: Vanessa Smith

  96. Pingback: google chrome download free

  97. Pingback: download mozilla

  98. Pingback: java.com

  99. Pingback: skype free download

Kommentoi