Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Yleiset pulinat › Uusi pulinaboxi 4
- Tämä aihe sisältää 60 vastaukset, 25 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 10 vuotta, 5 kuukautta sitten
espanjaorg toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Että ei muuta kun taas pulisemaan – vai mitä! Mitä sattui tänään, poltitko nahkasi, sattuiko hyvää – pahaa? Mikä yllätti tai oli niiiiin tuttua taas? Kerro avoimesti kokemuksistasi. Tässä laatikossa on tunnetusti katto korkealla ja seinät leveät!
Sitten vaan naputtelemisiin!
Tein ”hienon” kuvan ja sain se olevinaan syötettyäkin palvelimelle, mutta jotain meni silti pieleen… Tehköön joku sitten kuvan, joka osaa sen esillekin laittaa…
Mutta kun en saa tätä alotusta poistettuakaan, niin tehdään vaan perään – vai mitä?
T: Uusavuton Tokela 8)
Nimetön • Ei kirjautuneenaLiittynyt: 01.01.1970
Kirjoituksia: 232
Vastauksia: 2467…ole onnistunut vielä uudella tavalla kuvia liittämään, joten tässä siis vanhalla kaavalla; taas kuvassa erilaisia ”tyyppejä” rohkaisuksi erillaisille naputtelijoille:
Vanhavuton
Tänään varattu majoitus vanhoille kotikulmille Fugeen huhti-toukokuun vaihteeseen, lennot vielä varaamatta. Onneks ei oo niin päivän päälle menemiset ja tulemiset:) Onko kellään tietoo kuinka Feria de los Pueblos on tänä vuonna; onko niinkuin ennenkin eli vapun aikoihin vai onko ajankohta muuttunu. Kevättä odotellessa:):)
PintorAlla on kuvassa ihania kukkia! Minulle kävi täällä Suomessa joulun aikaan pikku mangontaimelle kepulisti – se tiputti kaikki kauniit lehtensä! Taitaa olla kaamos liikaa tropiikin kasveille. Onneksi sentään keväällä kylvetyt kaktuksenpoikaset sinnittelevät hengissä ja alkavat saada jo leveyttäkin pituuden lisäksi, hyvä niin, koska niitä on pitänyt tukea ja pönkätä jo moneet otteeseen kaikilla tulitikuilla ja koristesoralla 😀
Laskeskelin kalenterista, että vielä on tasan kuukausi siihen, että saan tietää, pääsenkö vaihto-oppilaaksi vai en. Aina kun asiaa ajattelee niin sydän alkaa jumputtaa ja hyppää kurkkuun ja eksyn StreetViewiin kattelemaan Cáceresin katuja. No, eihän se miltään Aurinkorannikolta näytä, mutta eihän sen ole tarkoituskaan. En ole menossa Andalucíaan vaan Extremaduraan, paikkaan josta en ollut edes ennen papereiden täyttämistä kuullutkaan.
Niin muuten, Inarissakin nautitaan nyt 25 asteen lämpötilasta… hups, jäi miinus luvun edestä pois! Raikasta ainakin, enkä myöhästy bussista, kun on sen verran vilakkaa, että tekee mielikin kävellä reippaasti…
Kiitos Pintora kuvasta, olet edelleen taitavampi noissa kun minä…
Mukavaa kuulla myös ihmisten suunnitelmista – oikeasti!
Hai sie Inarin tyyppi, jos osaat laittaa joskus muutaman kuvan kotikylästäsi! Olisi mukavaa nähdä ja kuulla millaista siellä on, sillä en ole koskaan käynyt noin pohjoisessa ja kolmannen nimeni olen kuitenkin saanut kylänne mukaan.
Minulla takana taas valitettavasti karmea päivä. Päästiin sentään näin pitkälle tätä vuotta, ennen kuin ensimmäinen kuolemantapaus lähipiirissä sattui taas. Huomenna alkaa älyttömät rumbat ja maanantaina ns. tositoimet jälleen kerran.
Vanhenemisessa on kaikkein ikävintä se, että viikatemies alkaa huitomaan aina vain useammin ja lähempää.
Mukavaa viikonloppua kuitenkin kaikille ja muistakaa rakastaa läheisiänne!
Jaksamista ja voimia! Kuulostaa kurjalle!
Toxu kirjoitti:Vanhenemisessa on kaikkein ikävintä se, että viikatemies alkaa huitomaan aina vain useammin ja lähempää.
Tätä en allekirjoita! Ei se välttämättä mene noin! Minun ympärilläni kävi viikatemies totaalisesti kakskymppisenä. Vähän sitä oli äimän käkenä, että miten tässä yht’äkkiä kaikki kuolee ympäriltä pois. Oli se rankkaakin, kun nyt jälkikäteen muistelee. No, nyt ei lähipiirissä ole enää tässä iässä ketään, jota voisi viikatemies enää niittää … paitsi ystäviä: nuoren maalari ystäväni sitäkin nuorempi kaunis arkkitehti vaimo kuoli juuri ennen joulua pois, vain kolmekymppisenä.
Cesare kirjoitti:ja eksyn StreetViewiin kattelemaan Cáceresin katuja.
… tuli äkkiseltään mieleen, että olen kerran muuten käynyt Caceresissa parturissa … 🙂
Melkein unohtaa olevansa Coste del Solilla, kun ulos katsoo. Koska tämä talvi menee ohi?
Mikäs kelissä vikana? Normaali suomalainen Juhannussää !
Joo, tosiaankin. Vain hyttyset puuttuvat. Sormet ovat jo kohta niin kohmeessa, ettei edes kirjoittaminen suju. Ja meillä on ilmastointi! Missäs ne sormikkaat olivatkaan… 🙂
Oilimarjatta kirjoitti:Melkein unohtaa olevansa Coste del Solilla, kun ulos katsoo. Koska tämä talvi menee ohi?
Haa haa haa… Sinusta on kehkeytymässä jo kunnonn espanjalainen; mitä siis sääolosuhteisiin tulee.
=)
Mutta juu, vilkaisepa siitä netti-ikkunasta hiukan tuonne maailmallekin päin, ja etenkin erääseen tiettyyn suuntaan, niin…http://email.jellona.net/webcam/
http://musiikkitalo.webcam.nemesol.net/large-auto.jpg
http://www.portofhelsinki.fi/helsingin_satama/web-kamera
http://www.uuttahelsinkia.fi/kalasatama/perustiedot/webcam-kalasatamaan
http://www.ek.fi/kamera/palace15.jpg
http://www.videovalvonta.fi/cgi-bin/guestimage.html
http://www.portofturku.fi/portal/fi/web-kamera/aurajokivarsi/
[jne. jne. jne. jne….] …muistat ehkä taas hieman paremmin, missä mennään.
Ja kevätkö? Sehän nyt on ihan pikku matkan päässä. Johan se tuossa yhtenä päivänä antoi elonmerkkejä.
=)P.S. Jos haluat hieman hauskuuttaa espanjan ’paisanoa’ niin kerropa hänelle tämä:
-”¿Sabe Usted? ¿Eh? En Finlandia, en Helsinki, tenemos dos estaciones.
Estación de ferrocarril y… invierno.”
Nimetön • Ei kirjautuneenaLiittynyt: 01.01.1970
Kirjoituksia: 232
Vastauksia: 2467Hahaa, estaciónes …
Eipä ole tainnut koko talvena olla ollu näin kylmää!
Päivälämpötila +6!
No onneksi sisällä tarkenee huomattavasti paremmin, kuin viime talvena Campotalossa!Arnold kirjoitti:Oilimarjatta kirjoitti:Melkein unohtaa olevansa Coste del Solilla, kun ulos katsoo. Koska tämä talvi menee ohi?
Haa haa haa… Sinusta on kehkeytymässä jo kunnonn espanjalainen; mitä siis sääolosuhteisiin tulee.
=)
Mutta juu, vilkaisepa siitä netti-ikkunasta hiukan tuonne maailmallekin päin, ja etenkin erääseen tiettyyn suuntaan, niin…http://email.jellona.net/webcam/
http://musiikkitalo.webcam.nemesol.net/large-auto.jpg
http://www.portofhelsinki.fi/helsingin_satama/web-kamera
http://www.uuttahelsinkia.fi/kalasatama/perustiedot/webcam-kalasatamaan
http://www.ek.fi/kamera/palace15.jpg
http://www.videovalvonta.fi/cgi-bin/guestimage.html
http://www.portofturku.fi/portal/fi/web-kamera/aurajokivarsi/
[jne. jne. jne. jne….] …muistat ehkä taas hieman paremmin, missä mennään.
Ja kevätkö? Sehän nyt on ihan pikku matkan päässä. Johan se tuossa yhtenä päivänä antoi elonmerkkejä.
=)P.S. Jos haluat hieman hauskuuttaa espanjan ’paisanoa’ niin kerropa hänelle tämä:
-”¿Sabe Usted? ¿Eh? En Finlandia, en Helsinki, tenemos dos estaciones.
Estación de ferrocarril y… invierno.”[/quote]Kiitti muistutuksesta. Tässä kuva Suomen naapurimaasta; vähän on vielä tuohon matkaa. 🙂
pintorA kirjoitti:Eipä ole tainnut koko talvena olla ollu näin kylmää!
Päivälämpötila +6!Meillä +10C, mutta paljon sen alle ei ole mennyt min/max-mittarin lukema edes yöaikaan vuosikausien aikanakaan. Ja tuo jäätävä tuuli.
Koirat eivät suostu menemään pihalle ja ne sentään ovat suomalaisia koiria. Tottumattomuudesta varmaan kyse, niin kuin meillä ihmisilläkin.
Kaikki on niin suhteellista: Etelä-Suomessa oli tänään n. -5C ja ymmärrän ihmisten riemun – hiihtoalueet kuulemma täynnä ulkoilijoita yms.
Säälittää vaan ne viikon etelänloman ostaneet, jotka nyt kärvistelevät täällä Costa del Friolla.
- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.