Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Kokemuspankki › Ravintolan vastuu alkoholin myynnissä?
- Tämä aihe sisältää 42 vastaukset, 19 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 14 vuotta, 1 kuukausi sitten
mela toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Nyt sapettaa. Eilen satuin olemaan paikalla kun alaikäistä tuotiin sammumispisteessä kavereiden toimesta kotiin!
Olivat poikenneet eräässä baarissa jossa houkuttelevan halvat hinnat, kaikki drinkit 3 euroa..Eikä papereita kysytty keneltäkään?! Onneksi oli uskallusta tulla kotiin ja fiksut kaverit. Mutta tuli mieleen että jos vaikka yksinäinen nuori tyttö osuu sinne? Huh.Oma -85 syntynyt poikani kävi samaisessa baarissa joulun aikaan. Sanoi tunteneensa itsensä vanhaksi siellä? Siis mitä, mitä? Hänen arvionsa mukaan kaikki olivat alaikäisiä ja nippa nappa 18.
Itse käväisin siellä toissailtana n 21, omistaja tukevassa humalassa jo silloin tiskin takana ja vasta availemassa paikkaa..Sama tilanne kun poikani oli siellä viettämässä iltaa.Tänään ollaan menossa tsekkaamaan paikka vanhempien silmin ja saatetaan kyllä kertoa lain koukerotkin siinä samalla.
Täällä Espanjassahan ei nyt olla ihan niin tarkkoja kuin esim. Suomessa.. enkä pitäisi hirveänä rikoksena, jos baarinpitäjä myy vaikka 17-vuotiaalle pari San Miguelia tai lonkeroa. Mutta ilmiselvästi känniin juottaminen on kyllä pahempi juttu…
Käsittääkseni ikärajat Espanjassa on (tai ainakin oli) ”osavaltio”-kohtaisia (joissakin 16 v). Mutta jonkinlainen vastuu(ntunto) kapakan pitäjällä olisi syytä olla, vaikka asiakas olisi 65v… 😉
Esim. Saksassa ikäraja muuten on 16 v muilla paitsi väkevillä (ja tämä ei koske tapauksia joissa lapsi on vanhempien tai muiden laillisten holhoojien kanssa ravintolassa). Vastaavanlaisia ongelmia on sielläkin.
Guugeloin muuten noita lakeja ja rapsut alaikäisille anniskelusta on aika kovat… lievin (ilm. juuri sen kaljan myynti alaikäiselle) muutaman kympin, törkeissä tapaukissa liikutaan kuusinumeroisissa summissa (ja ne ei ole pesetoja 😉 ).
Mariitta kirjoitti:Itse käväisin siellä toissailtana n 21, omistaja tukevassa humalassa jo silloin tiskin takana ja vasta availemassa paikkaa..
Selvä merkki siitä , että baarinomistajan oma henkilökohtainenkin kontrolli karannut käsistä — eli ura baarin omistaja alkaa olla selkeästi loppusuoralla.
Syyllisiä suojellakseni en viitsi mainita nimiä… kyseessä on (uusi) suomalaisomisteinen baari.
Useimmissa muissa (suomalaisissa) on edes jonkinlainen kontrolli – olen nähnyt papereita kysyttävän, ja tarjoilukin osataan lopettaa (minkä ikäiseltä tahansa) kun menee överiksi. Mutta ei kaikissa ;-(
bhajee kirjoitti:Täällä Espanjassahan ei nyt olla ihan niin tarkkoja kuin esim. Suomessa.. enkä pitäisi hirveänä rikoksena, jos baarinpitäjä myy vaikka 17-vuotiaalle pari San Miguelia tai lonkeroa. Mutta ilmiselvästi känniin juottaminen on kyllä pahempi juttu…
Käsittääkseni ikärajat Espanjassa on (tai ainakin oli) ”osavaltio”-kohtaisia (joissakin 16 v). Mutta jonkinlainen vastuu(ntunto) kapakan pitäjällä olisi syytä olla, vaikka asiakas olisi 65v… 😉
Esim. Saksassa ikäraja muuten on 16 v muilla paitsi väkevillä (ja tämä ei koske tapauksia joissa lapsi on vanhempien tai muiden laillisten holhoojien kanssa ravintolassa). Vastaavanlaisia ongelmia on sielläkin.
Guugeloin muuten noita lakeja ja rapsut alaikäisille anniskelusta on aika kovat… lievin (ilm. juuri sen kaljan myynti alaikäiselle) muutaman kympin, törkeissä tapaukissa liikutaan kuusinumeroisissa summissa (ja ne ei ole pesetoja 😉 ).
Mariittan kertomassa tilanteessa on kyse siitä , voiko baarinpitäjä olla niin juovuksissa työmaallansa , eihän sellainen kykene valvomaan lain noudattamista ?
Jahu kirjoitti:Mariittan kertomassa tilanteessa on kyse siitä , voiko baarinpitäjä olla niin juovuksissa työmaallansa , eihän sellainen kykene valvomaan lain noudattamista ?
Juu epäilemättä… joskin epäilen kykeneekö/haluaako selvänäkään.. bisnes on bisnestä ;-( (itsekään en ole ko. baarissa käynyt kuin yhden kerran, joten en tiedä onko pitäjä siellä aina kännissä…).
En ole mikään nipottaja, kaukana siitä. Ja täällä kait on 16-v jo ”aikuinen”? Tosin kuullut väitettävän, että olisi EU:n myötä muuttunut 18-v?
Mutta iästä huolimati, tuossa kunnossa olevalle ei vastuuntuntoinen ravintoloitsija/tarjoilija kyllä myisi mitään!
Toivon totisesti ettei kyseessä ole rahanahneus vaan ”alkukankeutta” baarin puolelta.Lieneekö urbaani legenda vai mikä, mutta taannoin kerrottiin, että Sveitsissä ei aikanaan saanut rapsuja, jos töppäili autolla kännissä – herrahan oli silloin syyntakeeton.
Tuo suomalainen baarimestari on ilmeisesti toteuttanut ikiaikaisen unelmansa omasta baarista. Pitänee itseään sveitsiläisenä eli syyntakeettomana alaikäisen juottamiseen humalaan kun oli itse samalla baarinsa paras asiakas.
Sinänsä ei ole myöskään yhtään jalompaa juottaa aikuista tiedottomaan tilaan. Baarinpitäjän bisness loppuu joko lain kouraan tai maksan kapinaan.
Mihin Orkin musta lista on piilotettu? Sinne tämänkin yrityksen nimi muiden yritysten joukkoon, jotta osaamme välttää hänen tajuvexpalvelujaan. Nimen mainitsematta jättäminen on turhaa hienotunteisuutta – juttuhan on tosi!
Sillä listallahan on jo ennestään Air Finland, Telefonica alias Mafiafonica, etc.… Listalta pääsee pois vain muuttamalla heti tapansa tai maksamalla ison summan Orkille foorumin kehitystarpeisiin tai juottamalla Orkin perustajan Karin kunnon tuiteriin…
Mitä tulee vielä tuohon poikaan, ikää oli varmaankin kuitenkin sen verran, että ei häntäkään voi pitää ihan syyntakeettomana. Ja kaverit eivät välttämättä kannusta lopettamaan ajoissa – päinvastoin. Jos oppi jotain keikasta, hyvä niin. Voi olla, että monella meistä on itsellään vastaavia omakohtaisia kokemuksia juomaharrastuksen alkuajoilta…
Poika kyllä tunnusti töpänneensä ja anteeksipyynnöt ja asian selvittely kotona hoidettu.
Mutta minkä hänkin mainitsi, että espanjalaiset paukut kun ovat niin vahvoja! 2 drinksua vastaa helposti neljää suomalaista, jotka ovat tarkalleen 4cl..Ja tottumaton kun olet ja hyvät lantringit, niin ”soppa” on valmis :(.
Hyvä, että Mariitta otti tämän asian esille ja vastuuntuntoisena aikuisena ja äitinä katsoo vähän muidenkin lasten/nuorten perään.
Eihän alaikäisellä pitäisi olla vertailupohjaa suomen 4:n cl:n paukuistakaan.Mutta tässäkin ,niinkuin urheilussakin ,harjoitus tekee mestarin.Eli ongelma poistuu tiukalla harjoittelulla,hyvä valmentaja tietenkin olisi paikallaan.
Ainakin ennen suomalaispiireistä löytyi asiaan hyvin perehtyneitä alan miehiä.En sanonut että osasi verrata, mutta ihmetteli kuinka 2 terävää voi tehdä noin vahvan humalan? Ei siis tiennyt näistä senttilitroista tuon taivaallista!
Minä se laitin tämän suomivertailun mukaan tekstiin ikään kuin varoitukseksi muille nuorille.No onneksi tämä episodi päättyi onnellisesti.Oikeassa elämässä,en lähde arvioimaan prosenttilukua,MONI nuori mies tekee saman tempun.Moni käryää siitä kotona ,moni pääsee siitä kuin koira veräjästä.Esim.suomen kauniissa kesässä tätä taitaa tapahtua paljonkin,eväinä vaikka pussikaljaa,siideriä tai vaikka pullo kosyymiä.Annostelu oman mielen mukaan.
Vai että EU:n myötä muuttunut. Huom ! ei siis minun mukaan.
Ihanaa nähdä että Mariitta välität nuorista ja pidät huolta. Minä olen joskus saanut kuulla kun olen naapurin lapsista pitänyt huolta.
Hei Mariita
Kiitos.Valitettavasti monesti nuori ihminen ei pysty huolehtima itsestään alkh.vaikutuksen alaisena ja…Jos joku (eikä aikuine aina ).
Nice to know that someone will care .. Näin kuin yksi viksu sanoi”viina on viksun ihmisen juoma”.
P.s en ole itse mummi vielä.- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.