Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Uutiskulma › raaka rikos suomessa
- Tämä aihe sisältää 3 vastaukset, 4 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 10 vuotta, 1 kuukausi sitten
arnold malaga toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Kana hylätty pahvilaatikossa ulos. Häikäilemätön ja raaka rikos Seinäjoella. Johan eudirektiivikin vaatii hyväksytyn hylkäyslaatikon josssa on tarvittava määrä virikkeitä kanaraukalle. Poliisi tutkii , resursseissa kyllä löytyy. Ja hyvä niin, onhan kysessä ehkä yksi vuoden härskeimmistä rikoksista. Ainoa huoleni on , miten käy nopeusvalvonnan kun resurssit , tosin täysin oikeutetusti, sidotaan tämän tutkintaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014123018962689_uu.shtml
Kysyn vaan mihin on suomi menossa?
Pari vuotta sitten Churrianasta oli löytynyt kukkoja ja pari kanaa joilta oli katkottu kaulat. Myöhemmin kävi ilmi että kyseessä oli ollut jokin afrokuubalainen rituaali pahojen henkien karkottamiseksi. Muuten Torremolinoksesta löytyy putiikki jossa myydään mm. woodoonukkeja ja muuta aiheeseen liittyvää materiaalia. Jotenkin tuli mieleen notta olisko kysees ollu joku pohojalaanen rituaali noita-akkojen häätämiseksi.
Sinällään edes kuulu tänne muuta kuin kanan muodossa. Agadirissa oli siellä yläkaupungissa paikallisten asuinsijoilla noita kanakauppoja, joissa yhdessä ne oli puolivalmisteina, ts. ne oli kynittyinä häkissä vailla höyheniä, siitä sitten nuppi irti ja kone pois, oli tuoretta. Seuraavana vuonna otin kameran mukaan kun sinne menin, oli tuoreen kanan myynnistä jo luovuttu.
Miten lienee Madeiralla nykyään tuo kanakauppa. Vielä ’90-luvun puolivälissä myytiin torilla karitsapaistitkin elävinä, pienemmistä elukoista puhumattakaan.
Mitä tulee tuohon Suomen kanalaatikko-jupakkaan, niin tekijä saa todennäköisesti rankan linnatuomion. Sillä kompensoidaan se, että ”lievästä raiskauksesta” (joo outo lakitermi minullekin) saa puoli vuotta ehtoollista parin vuoden koeajalla ja lapsiin sekaantumisesta saa korkeintaan pari vuotta, josta lusii puolet.
Onneksi Suomessa on maailman paras ja reiluin oikeuslaitos.
Ai niin… Mihin Suomi on menossa? Arvelisin, että ilmapallona kaktuspuistoon.
- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.