Outlet viikonloppu Malagassa

Uusimmat Keskustelu Aktiviteetit Muut aktiviteetit ja tapahtumat Outlet viikonloppu Malagassa

Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • LINKKI

    123
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 03.07.2006
    Kirjoituksia: 734
    Vastauksia: 1553

    Malagan kongressitalossa (Palacio de Ferias y Congresos) on tänä viikonloppuna ”Outlet” tapahtuma. Kävimme pyörähtämässä paikan päällä ja toimme hieman kuvasaalista mukanamme.

    Sisäänpääsymaksu oli euron. Sen sai maksaa kilometrin ja noin tunnin jonottamisen jälkeen. 😉


    Jonon pää jossain siellä kaukana


    Jono lähenee määränpäätään


    Sisällä oli väkeä enemmän kuin tarpeeksi

    LINKKI

    Ivanka
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.07.2006
    Kirjoituksia: 46
    Vastauksia: 854

    Wow! Mitä tapahtumassa myytiin?

    LINKKI

    Mariitta
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 13.07.2006
    Kirjoituksia: 102
    Vastauksia: 959

    Merkkivaatteita ja kenkiä ainakin :).

    LINKKI

    Ivanka
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.07.2006
    Kirjoituksia: 46
    Vastauksia: 854

    Tarttuko mitään mukaan?

    LINKKI

    Jahu
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 11.08.2006
    Kirjoituksia: 49
    Vastauksia: 1073

    ..pientä kulkijaa ?

    Liekö noin pitkille jonoille syynä työttömyys , kun muutakaan ajanvietettä noin halvalla taida saada ?

    Eikö merkkituotteita saa espanjalaisista liikkeistä ?

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    Kyseessä on sama ilmiö kun Mouhijärvelle avataan uusi K-kauppa ja kauppias hyvän sydämensä kehoittamana on luvannut 100 ensimmäiselle asiakkaalle juhlamokkaa,1 (yhden) egen hintaan.
    Aamuyöstä ,ennen kello kuutta,paikalla on kaikki 30 Mouhijärven eläkeläistä,muuten ahneimmat joutomiehet ja naiset ,työttömistä paha sanoa,mutta kukin varmaan paikalla oman ahneustasonsa mukaan.

    LINKKI

    Ocaso
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 12.06.2008
    Kirjoituksia: 276
    Vastauksia: 375

    New Yorkin outletit olivat aikoinaan niin kuuluisia että niihin matkustettiin ostoksille aina Madridia myöten, valmiiksi räätälöidyillä matkoilla, kiitos Reaganin talouspolitiikan!

    Mutta asiaan; kertovatko jonot halvoista hinnoista vai ihmisten rahattomuudesta, vai kummastakin vaiko pelkästään siitä että kauppias on taas kerran ylittänyt itsensä ja saanut kansan koukkuun ja illuusioon siitä että huonoina aikoina on sittenkin mahdollisuus käyttää sitä vähää mitä on pussinpohjalla jäljellä. Ihmisille syntyy näin illuusio siitä että rahaa sittenkin on, vaikka tilanne olisi miten paha.

    Yhdysvalloissa tämä ymmärrettiin Reaganin kaudella, outletteja syntyi kuin sieniä sateella ja kansa vaelsi niihin ostoksille. Maassa oli historiallinen työttömyys ja kurjuus ja köyhyys vain kasvoi silmissä kun tehtaita ja yleensä teollisuutta suljettiin ihmistä silmiin katsomatta.

    Tässä on osa outlet idean perustaa, ja mistä se syntyi. Teollisuus ja kauppa ei myöskään halua heittää hyvää tavaraa pois, joten se realisoidaan outlet konseptin siivellä.

    Kaikki voittavat, mutta konsepti kertoo aikojen karuudesta.

    LINKKI

    ronkeli
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 03.01.2007
    Kirjoituksia: 9
    Vastauksia: 809

    Noinhan se on: ajat huononevat. Mutten ymmärrä, minne maailman raha on hävinnyt. Eihän ne brokerit ole voineet kääriä ihan kaikkea oikeaa rahaa välityspalkkiokseen, kun spekuloivat olemattomilla rahoilla.

    Englannin punta on laskenut verrattaessa euroon, joten viikonloppu Lontoossa saattaisi kannattaa.

    LINKKI

    Ocaso
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 12.06.2008
    Kirjoituksia: 276
    Vastauksia: 375

    Ronkeli;
    Rahat ovat hävinneet niin sanoaksemme ”muiden taskuihin.”

    LINKKI

    bhajee
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 01.08.2006
    Kirjoituksia: 70
    Vastauksia: 2570

    Ei mitään hätää, keskuspankit painaa uutta rahaa kok ajan 😉

    LINKKI

    chica finlandesa
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 01.05.2007
    Kirjoituksia: 19
    Vastauksia: 141

    me emme joutuneety jonottamaan, mutta eipa siella kylla mitaan halpaa ollut! alkuperaisista hinnoista en tieda tosin…

    LINKKI

    pauliina
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 05.02.2007
    Kirjoituksia: 67
    Vastauksia: 641

    Hieno idea, toki usein ei niin halpaa kun ennalta odottaa, mutta kun on tunnin jonottanut niin on pakko jotain ostaa ettei mene hukkaan. Nykin Outletissa olen käynyt ja hintataso siellä on halpa. Tulee vain ostettua sellaistakin, jota ei tarvitse. Jenkeissä varmaan inflaatio alkaa jylläämään kun setelinpaino kone kähtee käyntiin. Euroopassa ei EKP voi painaa rahaa, niitten täytyy keksiä jotain muuta. Punta on heikentynyt mukavasti ja ainakin itse olen törmännyt britteihin, jotka myyvät omaisuutta markkinahintaa hiukan halvemmallakin kun saavat vahvaa euroa.

Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.