onko Torreviejassa kunnon ruokapaikkoja?

Uusimmat Keskustelu Yleistä Kokemuspankki onko Torreviejassa kunnon ruokapaikkoja?

Esillä 6 viestiä, 1 - 6 (kaikkiaan 6)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • LINKKI

    kojo
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 09.01.2008
    Kirjoituksia: 6
    Vastauksia: 1445

    Oman vähäisen kokemukseni perusteella nostaisin Torreviejan parhaaksi ruokapaikaksi belgialais-hollantilaisen Sunset Beachin Playa del Curan rannassa. Mieleistäni ruokaa olen saanut myös ranskalaisessa Francis-ravintolassa Calle Dinamarcalla Los Locos-rannalla. Varsinkin heidän etanansa ja kanipatansa hivelevät makuhermoja. Jos jaksaa maksaa. on norjalaisen Henrik Ibsenin ruoka todella hyvää varsinkin talvikylmällä.

    Mitä vihjeitä muilla on?

    LINKKI

    Lissu1
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 07.12.2007
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 59

    Moikka Kojo!

    Täällä käsitelty Torreviejan ja ympäristönkin ruokapaikkoja. Toivottavasti on o.k. tänne laittaa linkki toiselta sivustolta??

    http://www.torrevieja.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=293

    Makoisia ruokahetkiä…

    LINKKI

    Lissu1
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 07.12.2007
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 59

    Onko Torreviejassa hyviä ravintoloita? Makuasia, mutta ainakin näitä kannattaa kokeilla.

    Queen Mississipi, jokilaivan näköinen ravintola La Matassa, lähellä päätietä vesipuistossa. Ruoka on hyvää ja kaunis miljöö, vähän kalliin puoleinen.

    Italialainen La Forchetta, Plaza Miguel Hernandez,
    tel 965 717 438. Pöytä pitää varata ja on kallis mutta loistava.

    Restaurante / pizzeria La CASONA. Löytyy rannasta Turistitoimiston takaa. Hyvä hinta / laatusuhde. Myös paikan meriantura ihanaa pizzojen lisäksi.

    Greta Carbo Restaurante. Suomalais-ruotsalainen ravintola Kauppakeskus Punta Marinassa, taitaa olla Orihuela Costan puolella p. 966 799 323. Ruoka ja talon viini ovat hyviä. Sisustus pohjoismainen. Hinnat hieman espanjaisia vastaavia kalliimpia. Kannattaa käydä.

    Restaurante Henrik Ibsen on hyvä niinkuin Kojo jo mainitsikin, tässä yhteystiedot:
    C/ San Pascual 216 Torreveija puh +34 966 700 076.
    Hintaa on, mutta ruoka on loistavaa

    Vastasin jo aiemmin, mutta linkki taisi olla liian suora toiselle sivustolle, sen on ylläpito varmaan poistanut.
    Sorry, kesti kauan vastata, mutten ole ollut linjoilla vähään aikaan, toivottavasti löytyy mieleisiä ruokapaikkoja…

    LINKKI

    Mummeli
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 03.04.2007
    Kirjoituksia: 3
    Vastauksia: 127

    Eikö mitään hyviä espanjalaisia ravintoloita? Ainakin lomalaisen luulisi käyvän espanjalaisissa paikoissa.
    Kalojen ja muiden merenelävien lisäksi espanjalaista herkkuani on tummaksi ja suussa sulavan pehmeäksi uunissa vihannesten ja perunaviipaleiden kanssa paistettu lampaan lapa. Löytyykö Torreviejan suunnasta? Käymme siellä Aurinkorannikolta kerran tai pari vuodessa.

    LINKKI

    Lissu1
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 07.12.2007
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 59

    Hei

    No, on varmasti myös hyviä espanjalaisia ruokapaikkoja, tosiaan edellisessä vastauksessani ei varsinaisesti ainuttakaan 🙁

    Ainakin heti Orihuela Costan puolella Cartagenan tien varrella Punta Marinan ostoskeskuksen takana on Patio Andaluz, joka on kyllä tunnelmallinen ja kaunis espanjalaispaikka. Pari kertaa ollaan siellä syöty ja ainakin silloin ruoka oli suussasulavaa…. 🙂

    LINKKI

    Päivi80
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 24.06.2009
    Kirjoituksia: 1
    Vastauksia: 3

    Itse pidin Sofia’s Worldista 🙂

Esillä 6 viestiä, 1 - 6 (kaikkiaan 6)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.