Uusimmat › Keskustelu › Asuminen ja eläminen › Asuinalueet ja asumisvinkit › Oma asunto vuokralle – vuokranvälittäjän palvelut?
- Tämä aihe sisältää 3 vastaukset, 3 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 16 vuotta, 10 kuukautta sitten
Kirzi toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Kertoisiko joku kokemuksistaan, miten kannattaa toimia, jos haluaa laittaa oman omistusasunnon vuokralle? Mitä asioita kannattaa ottaa huomioon ja millaisiin palveluihin & hintoihin olette törmänneet? Mitä verotuksellisesti Suomessa/Espanjassa tulisi huomioida?
Kiitos jo etukäteen!
Seuraava tapa on mielestäni hyvä. ”Myyt” vuokraamisoikeuden tietyksi ajaksi könttähinnalla. On sitten sopimuskumppanin asia saako tulonsa ko kohteesta, tai ei. Vuokraajalle tulo tulee etukäteen. Tämänlaisisssa sopimuksissa sopimuskumppani inventoi asunnon varsin tarkasti, usein kuvaakin sen (kuten sinäkin).
Vuokraustoimisto vastaa kaikista vuokralaisten aiheuttamista vahingoista. Monella hyvällä toimistolla on jopa remonttimiehet omasta takaa, jotka korjaavat vahingot, jos niitä on aiheutettu. Kuitenkin arvokkaat ja rakkaat esineet on syytä pakata esim lukittuun komeroon, mieluummin eri varastoon.Monet ystäväni käyttävät tätä konstia ja ovat tyytyväisiä.
Sellaiset omistajat, jotka ovat sopineet vuokrauksen ”jos” systeemillä, eli sen mukaan onko ko paikka saatu vuokratuksi, ovat pettyneet huonoon turistikesään! Ei ole ollut vuokralaisia! Kuitenkin asunto on saattanut olla vuokrattuna koko kesän! Huijareita on tälläkin alalla!Onko vuokrattava asuntosi Espanjassa vai Suomessa?
…sori, suvun kämppä on Espanjassa…
- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.