Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Yleiset pulinat › Naamakirja petaa omaa hautaansa
- Tämä aihe sisältää 18 vastaukset, 8 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 13 vuotta, 4 kuukautta sitten
bhajee toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Hehh hehh hehhh… Naamakirja petaa omaa hautaansa.
No, enpä ole tuonne vielä eksynyt, ja nyt on yksi syy lisää olla eksymättä. }:)
Joo ja tämä:
http://www.tietokone.fi/uutiset/facebook_vahtii_liikkeitasi_aina
Mulle riitti. Suosittelen kaikille muillekin FB tilin pysyvää poistoa:
http://www.facebook.com/help/?faq=224562897555674
Tuossa hommassa on hyvin tärkeää, ettei 14 päivän aikana kirjaudu millään muotoa maailman suurimpaan vakoilukoneeseen. Muussa tapauksessa tilin poisto keskeytyy. Tyhjentäkää siis selaimen cache ja hömppäpömppäpuhelinten FB asetukset ensin kunnolla.
Aikaisemmin siellä ei edes ollut tuota mahdolliosuutta… tilin pystyi ainoastaan deaktivoimaan, ei poistamaan (tosin verkosta löytyy noita deletointikikkojakin).
Ja tietysti me kaikki uskomme, että FB deletoi myös kaiken tiliin liittyvän tiedon eikä vakoile enää… }:)
Turha siitä on suuttua jos joku poistaa ”ystävistä”. Ne poistettavat (poistetut) on kuitenkin ilmeisesti virtuaaliystäviä joita ei todellisuudessa tunne. Kuka haluaisi poistaa ihan oikean ystävän?
Arnold kirjoitti:Naamakirja petaa omaa hautaansa.
Bullshit!
FB oli jo tätä ennen melkoisissa vaikeuksissa esim. Saksan tietosuojaviranomaisten kanssa. Yksi osavaltio (Schleswig-Holstein) on kieltänyt ”Like”-nappulan käytön.
Onhan tuo nyt aika sairas kompleksi kaiken kaikkiaan. Ja sinne kun on ihmisparat kaiken elämästään tilittänyt niin ei siitä enää ole paluuta.
Mä tosin henk. koht. en ole liian huolissani siitä mitä musta kukakin tietää, ei mulla juuri ole mitään mistä kukaan erityisesti voisi hyötyä. Kai?
En mä nyt sinne mitään puhelinnumeroita, osotteita tai pankkitietoja kuitenkaan laita :OPysyn naamarissa, se on leppoisaa viihdettä, se kun ei ole mitenkään vakavaa puuhaa, ellei sitä kehitä sellaiseksi, omassa pääkopassaan 🙂
Minäkin olen poistanut ihmisiä kaverilistaltani ja minä olen tullut poistetuksi … kaikilla on siihen oikeus, eikä sen vuoksi kannata päätään vaivata, saatika pohdiskella siihen syitä.
Mitä tulee noihin vakoilujuttuihin, niin jos joku haluaa urkkia, tai vakoilla nettikäyttäytymistäni, niin siitä vaan… eipä siitä paljon kostu, minua se ei nimittäin häiritse lainkaan…
Vaikeampi täältä Orkista on päästä pois. Omin avuin et voi sitä tehdä mitenkään!
Tulin miettineeksi tässä. Että onhan siitä FBstä paljon hyvääkin. Pelkästään tänään olen oppinut mitn tunnistaa aivoverenvuoto tai halvaus, ja levittänyt alkoholin pahaa sanomaa. Lisäksi yksi mäyräkoira ja omistaja löysivät toisensa ja olen minä puoli omaisuutta tässä muuton alla myynytkin sen kautta 😉
bhajee kirjoitti:FB oli jo tätä ennen melkoisissa vaikeuksissa esim. Saksan tietosuojaviranomaisten kanssa. Yksi osavaltio (Schleswig-Holstein) on kieltänyt ”Like”-nappulan käytön.
Saksalaiset ovat oikealla tiellä. Muu Eurooppa vain jarruttaa tuossa.
Tuo ongelma pätee oikeastaan jokaiseen sivustoon, joka on jenkkeihin rekisteröitynyt (firma). Heidänhän tulee antaa tietoja viranomaisia varten vaikka ilman tiedonomistajan suostumusta..
Eli periaatteessa myös Orkki, joka hostataan jenkkilässä on kaiketi samassa asemassa. Joku voi hostingfirmassa käydä kopsaamasssa koko tietokannan ilman mitään perusteluita.
Google ja FB ovat niin suuria, että väistämättä herää kyllä epäilys salaisesti sovitusta tietojen vuotamisesta pentagonin suuntaan.. ..ja samaan aikaan kiinalaiset hakkeroivat jenkkien systeemit ja tieto vuotaa kiinaan ja… ja…
guanche kirjoitti:Pysyn naamarissa, se on leppoisaa viihdettä, se kun ei ole mitenkään vakavaa puuhaa, ellei sitä kehitä sellaiseksi, omassa pääkopassaan 🙂
Sepä se, jos kaikki ’naamarin’ käyttäjät olisivatkin sinunlaisia aikuisia, tai samoin ajattelevia, ei varmaan ko. nettifirmalla mitään huolenaihetta olisikaan.
FB:n käyttäjistä on defaulttina kuitenkin valtaosa huomattavasti sinua nuorempia, joille on kova paikka, jos koko koululuokka tai peräti koko kaupunki (joka on yhtä kuin koko maailma) saa tietää, kuka on potkaissut kenetkin omasta ”ystäväringistään”. Usko tai älä, mutta keskenkasvuiset teinit voivat käyttää sellaista ”otan, mutta ähäkutti jätän” -taktiikkaa jopa kiusauskeinona. Miljoonat loukkaantuvat sellaisista asioista, joille sinä et varmaankaan korvaasi lotkauta.
Ja myönnä pois, että näyttää sinullakin olevan hetkesi, kun tuossa aiemmin vastasit kirjoitukseeni sangen yksisanaisesti.
Ettei vaan hieman mennytkin herne nenään?
.
.
hehhArnold kirjoitti:Ja myönnä pois, että näyttää sinullakin olevan, kun tuossa aiemmin vastasit kirjoitukseeni sangen yksisanaisesti.
Ettei vaan hieman mennytkin herne nenään?Myöntäisin, jos näin olisi… ”bullshit” on erinomainen, etten sanoisi loistava vastaus, joka kertoo yhdellä sanalla kaiken sen mitä ajattelen tuosta asiasta.
Mitäpä sitä enempää kirjoittelemaan, kun yhdelläkin sanalla pärjää …Voit luottaa siihen, kun sanon, että minulla ei mennyt herne nenään 🙂
Toisaalta se, mitä edellä kerroit nuorista, pitää ilman muuta paikkansa, mutta sehän ei ole mitenkään FB:n ilmiö, sitä tapahtui jo ennen FB:tä… Nettikiusaamistahan tapahtuu kaikilla foorumeilla, sähköpostitse ja tekstiviestein ym.
devspain kirjoitti:…ongelma pätee oikeastaan jokaiseen sivustoon, joka on jenkkeihin rekisteröitynyt…
Olisiko näissä asioissa mitään apua vaikkapa TOR:ista?
guanche kirjoitti:…Voit luottaa siihen, kun sanon, että minulla ei mennyt herne nenään 🙂
Okei.
Et sitten poistanut minua orkin kaverilistalta? 😉
- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.