Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Kokemuspankki › Muuttaminen ja työllistyminen Espanjassa
- Tämä aihe sisältää 8 vastaukset, 6 kirjoittajaa, ja siihen kirjoitti viimeksi
blues 9 vuotta, 6 kuukautta sitten.
- JulkaisijaViestit
Olemme katselleet asuntoja eri puolilta Espanjaa ja haaveena olisi, että pääsisimme muuttamaan mahdollisimman pian lämpöisempiin maisemiin. Työttömyyslukemathan näyttävät nyt Espanjassa melkoisen surkeilta, mutta pakkohan sitä jossain vaiheessa töitäkin olisi löytää. Osaisikohan joku kertoa yhtään, missä päin töitä olisi kenties parhaiten tarjolla? Lähihoitaja (lastenhoitaja) olen siis koulutukseltani, mutta tokihan kaikenlainen työ näin alkuun kävisi. Kuinka Suomalaista lähihoitatutkintoa muuten ”tulkitaan”/arvostetaan Espanjassa?
Arvostamme omaa rauhaa, siksi pieni, syrjäisempi kylä (kuten Garcia, josta aiemmin kyselinkin)tuntuisi enemmän meille sopivalta, mutta tuo työllistyminen tosiaan mietityttää.Millaisia kokemuksia teillä Espanjaan muuttaneilla on asunnon ostamisesta/muutosta. Miten homma käytännössä toimii ja mitä asioita on ensiarvoisen tärkeä ottaa huomioon, kun sieltä asuntoa hankkii?
Kysymyksiä olisi hirveästi, mutta ehkäpä tässä tärkeimpiä näin alkuun.:) KIITOS hirveästi niille, ketkä osaavat opastaa ja auttaa näissä mietityttävissä asioissa.
Hei Holly!
Mielestani tyollistyminen jossain pikkuruisessa kylassa Tarragonassa(?) vaatii ainakin hyvaa
espanjan kielen taitoa. Jos nimenomaan lasten parissa haluaa tyoskennella, niin tyopaikka saattaa
jarjestya esim. hoitamalla itse lapsia kotona ja ilmoittelemalla siita lehdessa/netissa/puskaradion
tai jonkun ilmoitustaulun kautta…Jos sinua kiinnostaa erityisesti katalonia, niin mikset asuisi jossain (rauhallisemmassa paikassa
toki) Barcelonan lahistolla? Sielta ainakin loytyy yksityisia paivakoteja tai yksityisia klinikoita, joissa voisi olla kielitaitoiselle kayttoa. Tyo varmaan loytyisi helpommin kuin sielta Garciasta…Kasittaakseni kaikki hoitsun paperit suomesta, pitaa ”espanjalaistaa” virallisiksi taalla.
En osaa sanoa, miten nama erottelevat esim. lahihoitajan sairaanhoitajasta…Asunnon osto ei loppujen lopuksi ole mitaan yliluonnottaman vaikeaa, itse olen kokenut vaikeammaksi minulle hinta/laatu-suhteeltaan sopivan asunnon loytamisen. Mut se on jo ihan eri juttu! 🙂
Mut eikohan se siita! Rutosti tsemppia! 🙂
kirjoitus Toita Madridista jossa sairaanhoitaja etsii tyota. Tama sama patee paa-asiallisesti myos lahihoitajaan paitsi etta lahihoitajia taalla kouluttaa jokaisessa Autonomiassa oma systeemi ja sairaanhoitaja tulee yliopistosta.
Espanjassa jokainen Autonomia hallitsee, kehittaa ja valvoo itse omaa Sosiaali ja terveys systeemiaan.
Elikka lahihoitajan tutkimuksen virallistaa jokaisen Autonomian oma systeemi eika ole niin monimutkaista kuin sairaanhoitajalla.
Niista samoista linkeista saat tietoa jo siella Suomen paassa.
Lahihoitaja vastaa taalla Auxiliar de enfermeria.
Voit myos etsia taalta orkista mustasiiren kysymyksia ja saatuja vastauksia.
Tuolla Garcian kylassa on parikymmenta lasta, kaikki kouluikaisia. Ei ole suuremmin tyollistajia ja tyottomyys , nain pienessa kylassa yli 7%.
Vuokra-asunto luulen etta on vaikea saada myos, tallaisissa kylissa yleensa kaikki asuu omissaan eika vuokra-asuntoja yleensa ole. Taas toisaalta tallaiset ”kuolevat kylat” useasti tarjoavat uusille asukkaille etuja.Kuten halpoja tontteja, tyopaikkoja ym. Mutta tassa kylassa ei ole edes laakaria.
Sä luulet vaan kaikenlaista, vois olla parempi kun et tänne niitä faktana esittäis.
Kannattaa myös ottaa huomioon että monissa paikoissa vaaditaan myös katalaanin hallintaa.
sullakin kun on oma kuva tuossa , niin laitan sulle omani nyt kun nain ystaviksi ollaan tultu.
On se vaan mun oma, mut en sun kuvaa nää
http://2.bp.blogspot.com/_i9W6F3HrNNY/R9D-EcJy86I/AAAAAAAAAiU/5SxtdIWwTOs/s400/bruja-choco.jpg
nakyy taalta mekun ollaan niin hitaita taalla kanarialla…….poljetaan hiilta ponttoon ensin etta saadaan kuva nakyviin….
Kohtalaisen hyva kuva! 😉
- JulkaisijaViestit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.