Uusimmat › Keskustelu › Aktiviteetit › Matkakertomukset, reissuvinkit ja -kokemukset › mummu ja pappa Andalusiaan
- Tämä aihe sisältää 6 vastaukset, 5 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 15 vuotta, 6 kuukautta sitten
Willi toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit
Hei
Olisimme tulossa ensi lokakuussa Andalusiaan ns. Blue Driver matkalle≈ omatoiminen automatka, matktoimisto on järjestänyt lennot ,auton ja yöpymishotellit. Reittimme on Malaga, Granada, Cordopa, Sevilla(2 yötä) , Cadiz ja Benalmaden ( kaupungeissa yövymme) .Haluaisimme tutustua maaseutuun ja ruokailla siellä .Kultuurikohteet toki löytyvät matkailuesitteistä. Emme mielellämme ajaa pitkin pääväyliä ( meilla kahdella vanhalla ,yli kuuskympisellä on autonavigaattori) Voisiko joku antaa vihjeitä hyvistä reiteistä noiden yöpymispaikkojen välillä ja mahdolisista ruokailupaikoista. KIITOS!!!
Tarkoitus on olla toinen viikko joko Malagassa tai Fuengirolassa.Kumpihan olisi sopivampi ? Emme nimittäin ole ranalla makoilevia .Täällä sitä nyt opiskellaan edes joku sana espanjaa -alkeet ainakin aika matemaattisia. Terveisin mummuMinä ajelisin kyllä pääosin pääteitä. Niidenkin varrella on kauniit maisemat eikä liikenne maaseudulla ole kovin vilkasta vaan vasta kaupunkien lähellä.
Matkaoppaista valitsisin sitten poikkeamisen arvoisia paikkoja ja kävisin niissä esim. lounailla. Kivoja lounaspaikkoja on toisaalta kyllä joka kylässä.Jos käyttää matkoihin paljon aikaa, ei jää tarpeeksi aikaa itse kaupunkeja varten. Niissä on kaikissa tosi paljon nähtävää.
Toisen viikon viettäisin Malagassa, jossa on upea vanha kaupunki, museoita, puistoja ja rantoja ja hyvät ostosmahdollisuudet. Fuengirolassa ja esim. Torremolinosissa on helppo käväistä junalla Malagasta käsin. Jos teillä on auto käytettävissä myös toisen viikon ajan, voisitte tehdä retkiä esim. kirjan ”Back Roads of Southern Spain” mukaan.
unikki kirjoitti:Hei
Olisimme tulossa ensi lokakuussa Andalusiaan ns. Blue Driver matkalle≈ omatoiminen automatka, matktoimisto on järjestänyt lennot ,auton ja yöpymishotellit. Reittimme on Malaga, Granada, Cordopa, Sevilla(2 yötä) , Cadiz ja Benalmaden ( kaupungeissa yövymme) .Haluaisimme tutustua maaseutuun ja ruokailla siellä .Kultuurikohteet toki löytyvät matkailuesitteistä. Emme mielellämme ajaa pitkin pääväyliä ( meilla kahdella vanhalla ,yli kuuskympisellä on autonavigaattori) Voisiko joku antaa vihjeitä hyvistä reiteistä noiden yöpymispaikkojen välillä ja mahdolisista ruokailupaikoista. KIITOS!!!
Tarkoitus on olla toinen viikko joko Malagassa tai Fuengirolassa.Kumpihan olisi sopivampi ? Emme nimittäin ole ranalla makoilevia .Täällä sitä nyt opiskellaan edes joku sana espanjaa -alkeet ainakin aika matemaattisia. Terveisin mummuJos Malagasta lähdette nousemaan Granadaan ja ette halua ajaa pääteitä (mitä itsekkin harrastan silloin kun on aikaa) niin kannatta ajaa ensin Malagasta Velez Malagaan rantatietä (N-340) pitkin. Sitten Velez Malagasta lähteä nousemaan ylös (tie numero A-356) kohti Viñuelaa. Viñuelasta lähtekää kohti Alhama de Granadaa (tie numero A-402). Matkan varrella on kivoja pikku kyliä joissa voi piipahtaa, jos on aikaa. Alhama de Granasta jatkakaa vielä hetki A-402 ja sen jälkeen tielle A-338. Tällä pätkällä tulette näkemään upeita maisemia. Tie vie läpi pikku kylien jotka ovat Granadan kupeessa. Monet todella viehättäviä. La Malahasta tykkään todella paljon, vaikka onkin pieni kylä. (tämä reitti toimii molempiin päin)
Granadassa on pari todella loistavaa ravintolaa (niistä ravintoloista joissa olen käynyt) Katedraalin vieressä on pieni todella loistava ravintola, jota kutsutaan Sevillaksi. Todella hyvää ruokaa ja viihtyisä pieni paikka. Toinen ravintola, joka on myös todella hyvä on koulumme lähellä. Muistaakseni calle Marques de Falces jos en nyt aivan väärin muista.
Granada – Cordoba välille suosittelen tietä N-432. Rauhallisempi reitti, mutta todella mainioita pikkukyliä reitin varrella. Pari kertaa olen tuon reitin mennyt ja suosittelen lämpimästi.
Cordobasta Sevillaan ei ole ollut ajoa mutta tuolle reitille ottaisin tie A-431 joka sivuttaa Peñalforin ja Alcclea del Rion.
Itse olisin Malagassa sen viikon ja jos vielä kiinnostusta löytyy silloin reissata, niin kävisin myös Nerjassa.
Toivottavasti noista vinkeistä on jotain hyötyä.
Ensiksikin onnitteluni hyvästa valinnasta lomailutavaksi. Yökerhot ja uimarannat ovat samanlaisia kaikkialla, mutta Andalusiaa on vain Andalusiassa.
Tuo Willin kuvaama reitti Malaga – Granada on ihan hieno (Alhama de G:ssa kantsii pistäytyä), mutta merimaisemista tykkäävälle on hyvä vaihtoehto: Motriliin asti rantatite – ja ei sitten sitä tukka-putkella-pikatietä, vaan vanhaa rantatietä. Voi jessus niitä maisemi.
Ja sitten Granadaan päin, taas superstradaa vältellen, ehkä Orgivan ja Lanjaronin kautta kiertäen.
Kuten Willi suositteli, niin Córdoba – Sewvilla sitä Guadalquivirin laaksoa pitkin. Ja ÄLKÄÄ ajako Almódovar del Rion linnan ohi! http://www.castillodealmodovar.com/ , Espanjan hienoin kivikämppä.
Sevilla-päivä’nne voisi ehkä käyttää Doñanan luonnonpuiston vilkaisemiseen, tai en tiedä miten siellä oikein on tuo turismi järjestetty. Tietääkös joku muu.
Arcos de la Fronterassa voisi kiepata matkalla Cadiziin, että jää välillä Cadiz – Benalmadena enemmän aikaa Rondalle.
Joo, viikon reissulla voi olla hyvä jättää Gibraltar väliin. Tulee viimeiselle legille muuten aika paljon ajettavaa. Ja väli Arcos – Ronda ehdottomasti reittiä El Bosque – Grazalema. Jälkimmäinen on kyllä niin upea että voi voi. Siellä ainakin kahvit.
Linnuntietä mitaten tuo Cadiz – Benalmadena on reissun pisin, joten aika saattaa käydä vähiin. Joten reilusti vaan Rondasta suoraan rantaan, se on upeaa näköalaa koko matkan.
KIITOKSET KAIKILLE !!!!!!
Tuntuu hyvälle nyt suunnitella reittiä- Espanja on meille outo maa. Olemme matkailleet asuntoautollamme vain Pohjoismaissa.Jos sitä ihastuu Espanjaan, siellä on varmaan käytävä useampi matka, eikä sittenkään koko maata ole nähty.’
Mikä mahtaa olla bensan hinta siellä? Täällä kotona se on 1,40PÄÄSIÄIS TERVEISIN mummu ja pappa
Viikko sitten Fugessa 95E,109/l.
Eilen Malagassa 95E 1,10€/l ja diesel 1,11€/l
- JulkaisijaArtikkelit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.