Kraanasta vettä Fugessa?

Uusimmat Keskustelu Yleistä Yleiset pulinat Kraanasta vettä Fugessa?

Esillä 15 viestiä, 1 - 15 (kaikkiaan 34)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • LINKKI

    Oilimarjatta
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 24.06.2010
    Kirjoituksia: 13
    Vastauksia: 126

    Mikä mahtaa olla tällä hetkellä tilanne Fuengirolassa; voiko kraanavettä juoda? Nimim. Pulloveden roudaamiseen jo kohta kyllästyvä…

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    Sullahan on joku syy miksi sä roudaat pullovettä. Mikähän se on?

    LINKKI

    Oilimarjatta
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 24.06.2010
    Kirjoituksia: 13
    Vastauksia: 126

    Ööh. Kun kerran ennenkin on tehty niin, pitäähän vieläkin tehdä niin… 🙂 Vai pitääkö – ilmeisesti ei!

    LINKKI

    PirpeX
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 06.03.2009
    Kirjoituksia: 30
    Vastauksia: 193

    Me ainskii viime kesänä vedettiin ihan sitä ”seinämehua”…. ja ei tuntunut missään… Eikä yhtään ”pikistänyt” mahassa….

    Nyt kun oltiin Lanzalla, siellä onkin ihan toisenoloinen vesi….. Ihan juotiin pullovettä, mut tukka tuntui ihan erilaiselta suihkun jälkeen… paljon pehmeemmältä…. Ja ihanalta.. Veai maistui ”makealta”, ei yhtään kuin Suomessa….

    En tiiä, et mistä johtui….’

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    Me asutaan 5km Fugesta , Mijas costalla. Ihan varma en ole miten vesiputket menee, mutta eiköhän me samaa vodaa käytetä.
    Mulla on yli 20 vuoden kokemus täältä ja kaksi vaihetta on ollut kun on tarvinnut turvautua pulloveteen.
    Eka kerta oli erittäin kuivan jakson aikana kun kesällä vesi oli jo ruskeata ja maistui mudalle. Tästä on kauan . Toinen kerta oli muutama vuosi sitten kun veden käsittelyssä oli jotain häikkää ja vedenkäyttö oli kielletty joksikin aikaa. Samoissa vesissä varmaan ollaan koska Fugessa oli isot operaatiot kun esim. kouluille ja lastentarhoille jaettiin kaupungin puolesta pullovettä.
    Muuten kyseiset piltitkin juovat hanavettä, mistä voinee päätellä jotain.

    LINKKI

    Aileena
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 11.06.2008
    Kirjoituksia: 17
    Vastauksia: 94

    10vuotta juonu fugen ja kaikkien lähikaupunkien vettä hanasta ja varmasti ei ole mitään häiriöitä terveyteen tullut. Syy sama kuin sinulla, kyllästyin kantamaan vettä kotiini. Vaikka autolla käyn kaupassa niin se vesimäärä on niin suuri, ettei mene kotiin kerralla muiden ostosten kanssa. Kun luulee ettei voi juoda kraanavettä niin se aiheuttaa sinänsä kauppareissun. Laitan kaikki sen veden minkä juon janoon jääkaappiin kylmentymään kannussa.

    LINKKI

    blues
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 12.07.2006
    Kirjoituksia: 26
    Vastauksia: 1928

    Ma en kayta pullovetta kuin kahvinkeittimessa…on sellaista vahakalkkista mallia. Kraanavesi on ihan hyvaa juotavaksi.

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    Koko Espanjassa , mukaanlukien Melillan ja Ceutan ja ehkä ? poislukien Canarian, hanavesi on ihan juotavaa. Paikallisia häiriöitä voi tietenkin olla missä vaan , esimerkkinä kumisaapaskylä Nokia, mutta näitähän sattuu kaikissa maissa.

    LINKKI

    kurre
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 11.10.2006
    Kirjoituksia: 0
    Vastauksia: 81

    Miksi Santiago epäilet Kanarian vesijohtoveden olevan juomakelvotonta?

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    No, suoraan sanoen en viitsinyt nykäistä koko stooria kerralla palstoille. Sielläpäinhän osa vedestä tehdään suolanpoistolaitoksissa merivedestä.
    Vesihän on juomakelpoista, mutta ainakin silloin kauan sitten kun minä sitä käytin se oli huomattavan suolaista.
    Silloin se aiheutti sen , että kaljalavojen ohella roudasin kyllä juomavedetkin kaupasta.
    Vesitilanne oli itse asiassa niin huono , että koko veden tulo oli hyvin satunnaista.
    Nykyään suolanpoistolaitteet ovat kehittyneet paljon ja panin tekstiin kysymysmerkin koska en tunne nykytilannetta.
    Itse asiassa suolanpoisto on käytössä Costallakin. Marbellassa on laitos joka palvelee isoa osaa rannikosta ja Mijasin ja Fugen rajalle , tietenkin Andalucian varauksella , rakennetaan toinen.
    Täällä menetelmää käytetään vain tarpeen vaatiessa ja nythän patoaltaat ovat aivan täynnä ja vesitilanne erittäin hyvä useaksi vuodeksi eteenpäin.

    LINKKI

    arnold malaga
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 02.07.2010
    Kirjoituksia: 79
    Vastauksia: 2846

    Hehhh… Eikös sinne Fugen ”maalaiskaupunkiin” (sori, mut oli iiihan pakko sanoa:) tule vesi vuorilta samoja röörejä pitkin kuin tulee Málagaankin?

    Eihän se kalkkikalliovesi tosin suomalaista graniittivettä hakkaa, mutta kyllä jano silti lähtee paremmin kuin vaikkapa kokiksella.
    =)

    LINKKI

    santiago
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 14.11.2007
    Kirjoituksia: 307
    Vastauksia: 4162

    Mä olin pitkään siinä uskossa , että täällä juodaan vuorilta tulevaa vettä. Ja niin saattoi ollakin 20 v. sitten. Silloin ei ollut tätä määrää ihmisiä, ei moottoriteitä, ei golfkenttiä eikä muutakaan infraa mitä nykyään näiltäkin syrjäkyliltä löytyy.
    Kaikki vesihän tulee alunperin taivaalta sateena, täkäläisessä järjestelmässä se kerätään vuorilta pantanoihin joista sitä säännöstellään puhdistamoihin. Jos en ole ihan väärässä täällä on melkoiset putkistojärjestelmät ja lisäksi vettä otetaan suoraan useista joista , joihin se tulee sivu-uomista sekä pantanoista juoksuttamalla. Lisäksi on käytössä jo mainittu Marbellan suolanpoistolaitos jota käytetään tarpeen vaatiessa.Ja nyt tätä kirjoitellessa tuli mieleen , että tossa takavuosina kun Malagan vedensaanti oli vähän heikossa hapessa , siellä oli redillä tankkereita joilla tuotiin vettä kaupunkiin.
    Ja takavuosina oli siellä täällä mm. Mijas Pueblon nurkilla , luonnonlähteitä tai miksi niitä sanoisi, joissa oli putki vuoren kupeessa kalliossa josta jengi haki vettä omiin päniköihinsä.
    Se oli cien por cien vuoristovettä.
    Nämä paikat sittemmin suljettiin jostain käsittämättömistä terveydellisistä syistä.
    Ja täällä kantsuu juoda hanavettä siitäkin syystä , että siinä säästyy kalkkitablettien ostamiselta.

    LINKKI

    jerrypuu
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 19.12.2010
    Kirjoituksia: 9
    Vastauksia: 271

    ”Ja täällä kantsuu juoda hanavettä siitäkin syystä , että siinä säästyy kalkkitablettien ostamiselta.”

    Sama juttu se on tuon pänikkäveden kanssakin, melkoinen kalkkirantu tulee teepannuunkin viikossa, lähtee kuivuttuaan ihan pyyhkimällä tosin.

    LINKKI

    Pateq
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 10.02.2010
    Kirjoituksia: 7
    Vastauksia: 85

    Olen juonut sitä alusta lähtien ja keittänyt cappucinonkin siitä, eikä mitään ongelmia.
    En ole kuullut muidenkaan siitä ainakaan sairastuneen, en tosin ole pahemmin kysellyt, mitä juovat.
    Rohkea rokan syö ja juo Fugen kraanaveden. 🙂

    LINKKI

    Oilimarjatta
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 24.06.2010
    Kirjoituksia: 13
    Vastauksia: 126

    Ollaan nyt joitakin päiviä juotu kraanavettä mielipiteittenne rohkaisemana. Ei ole mitään huomauttamista. Vesi maistuu ihan samanlaiselta, kuin kotoSuomessakin. Makuasioista voi kiistellä, mut se ei johda mihinkään. Näillä mennään.

Esillä 15 viestiä, 1 - 15 (kaikkiaan 34)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.