Uusimmat › Keskustelu › Aktiviteetit › Muut aktiviteetit ja tapahtumat › hei espanjan asujat, kysymyksiä epäjärjestyksessä.
- Tämä aihe sisältää 5 vastaukset, 3 kirjoittajaa, ja siihen kirjoitti viimeksi
Nimetön 12 vuotta, 2 kuukautta sitten.
- JulkaisijaViestit
Joulu tulossa, millais espanjalainen viettää joulua?
aika ja rituaalit?
entä suomalaisten joulu espanjassa?
Lunta ei ole suomessakaan, paitsi pohjoisessa. +2+4 astetta länsi-suomi.
Mistäs joulukinkun saa Fuengirolassa, onko suomalaisia myyjiä?
Entä mistä auto vuokralle edullisesti-joulusta viikko..
Onko suomalaisilla yhteisiä joulujuhlia…??Torremolinosissa menemme kello 15 suomalaiseen jouluhartauteen espanjalaiseen kirkkoon. Kymppipaikassa olisi kello 17 alkaen jouluillallinen. Siellä oli ainakin viime vuonna paljon väkeä, hyvää ruokaa ja tunnelmaa.
Joulukinkkuja löytyy ainakin Fuengirolan ruotsalaisesta kaupasta ja taitaa niitä olla Carrefourissakin.
Nimetön • Ei kirjautuneenaLiittynyt: 01.01.1970
Kirjoituksia:
Vastauksia:Joulukinkun saa Fuengirolasta Carniceria Sarasta joka sijaitsee Las Lagunasin kaupunginosassa, melkein Euromarketia vastapäätä päätien (N-340) yli mentäessä. Tarkka osoite on nyt hukassa, mutta näillä tiedoilla luulisi löytyvän.
Espanjalainen viettää joulua 24. ja 25. päivä, mutta lahjat annettaan vasta 6. päivä jolloin itämaan tietäjät tulevat kylään niin ettei lapset sitä huomaa. Joulupukki on myös ollut viimeaikoina enemmän ja enemmän suosiossa, joten voi olla että hänkin tulee käymään, pohjoismaalaisittain, 24. päivä.
Nimetön • Ei kirjautuneenaLiittynyt: 01.01.1970
Kirjoituksia:
Vastauksia:
Nimetön • Ei kirjautuneenaLiittynyt: 01.01.1970
Kirjoituksia:
Vastauksia:- JulkaisijaViestit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.