”hauska” uutinen suomesta

Uusimmat Keskustelu Yleistä Uutiskulma ”hauska” uutinen suomesta

Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • LINKKI

    kallepekka
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 06.05.2010
    Kirjoituksia: 10
    Vastauksia: 354
    LINKKI

    Suoratukka
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 17.10.2006
    Kirjoituksia: 112
    Vastauksia: 1765

    Anna mun kaikki kestää!!! }:)
    Eikös voisi maksaa palkkaa, kun joku kerää nämä ”roskat” pois.
    🙁 😀 🙁 😀

    LINKKI

    Lumenluoja
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 22.02.2010
    Kirjoituksia: 55
    Vastauksia: 1489

    roskaa keräilevät sekä vapaaehtoiset että palkatut henkilöt. Ei ole kyllä vaaraa joutua verottajan hampaisiin kun ei ole tölkkipantteja – ja siksi niitä lojuu aika paljon hylättyinä ties missä.

    Mutta – tuo uutinen oli kerrassaan huvittava. ensin lapioidaan rahat Kreikkaan ja sitten aletaan verottamaan jo tuotakin hommaa. Seuraavaksi menee verolle marjojen ja sienten poiminta omaan käyttöön.

    LINKKI

    Nimetön Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 01.01.1970
    Kirjoituksia: 232
    Vastauksia: 2467

    naurettiin jo eräällä toisellakin palstalla ja tässä mun kommenttini sinne:
    ”En taatusti!! }:) Kun tuolla sivilisaation parissa joutuu asumaan, niin koirankusetuslenkeillä tulee tölkit pistettyä taskuun tai kassiin ja vaihdettua ne joko täysinäisiin tai sapuskaan ja mielestäni se on vain luonnonsuojelua kun joku viittii niitä korjata pois! :O
    Verottaja saa haistaa pitkän v—n jos tuollaiseen puuttuu!! }:)
    Suomi on kyllä oikein verottajan ihmemaa kaikkine sääntöineen, joten Irvinin sanoin; ”haistakaa pas-a koko valtiovalta!!!” ”

    LINKKI

    Lumenluoja
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 22.02.2010
    Kirjoituksia: 55
    Vastauksia: 1489

    Kreikka-PIGS-Euro -hörhöilyt ihan varmasti pian myös tölkkipanteista ja marjametsästä lähtien.. päälle vielä asumistulon verottaminen.

    Ajattelitko pistää seuraavaan henkilökohtaiseen veroilmoitukseesi vähennykseksi vaikkapa 20€ tölkkipanteista kun joku ne tölkit kumminkin vie kauppaan ja siitä sitten verotetaan? Mitähän vouti mahtaisi tuumata?

    LINKKI

    Nimetön Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 01.01.1970
    Kirjoituksia: 232
    Vastauksia: 2467

    tuo ”toveri” verottaja vanhan tavan mukaan kysy enstex niitä ”ylimääräisiä” tuloja jos ilmoituksessa on jotain epäselvää!?? 🙂 🙂

    LINKKI

    Pekka
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 26.12.2007
    Kirjoituksia: 0
    Vastauksia: 61

    Onko helle noussut päähän vai ettekö tajua että nyt on mätäkuu!

    LINKKI

    Ari
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 26.09.2006
    Kirjoituksia: 1
    Vastauksia: 27

    Kauppalehden foorumilla oli hyvä ja uskoakseni oikean suuntainen arvaus tähänkin uutiseen…


    Yksi kaveri oli joskus verottajalla töissä ja hän sanoi että heillekin tulee aika paljon puheluita (yleensä naispuolisilta) ylitunnollisilta nipottajilta joissa kysytään että ”jos yhdistys X antaa talkoolaisille lippalakin niin pitääkö tämä lakki ilmoittaa verotuksesta” tms. ja noihin joutuu viran puolesta vastaamaan että kyllä pitäisi, vaikka oikeasti ketään ei kiinnosta eikä kukaan halua että noita ilmoitetaan mihinkään.

    Tämä nyt menee samaan kategoriaan. Äijä joutuu viranpuolesta vastaamaan toimittajen kysymykseen, niin kuin asia teoriassa on.

    Toimittaja päättänyt tehdä repäisevän jutun kysymällä viattoman kysymyksen ja paisuttelemalla saamansa vastauksen…

    LINKKI

    Lumenluoja
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 22.02.2010
    Kirjoituksia: 55
    Vastauksia: 1489
    Pekka kirjoitti:

    Onko helle noussut päähän vai ettekö tajua että nyt on mätäkuu!

    antaja oli ihan verottajan palkkalistoilla….

    Ei muuta kuin palauttamaan yksi pantillinen pullo ja kuitti mukaan veroehdotukseen, joka luonnollisesti palautetaan kirjepostissa eikä sähköisenä.

    LINKKI

    mustayö
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 06.04.2011
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 24

    Lähetin huvin vuoksi ruotsin veroviranomaisille kysymyksen kuinka paljon saa pantata verottomasti ja laillisesti. Näytän heidän vastauksensa heti kun ja jos se tulee }:)

    LINKKI

    mustayö
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 06.04.2011
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 24

    Ja jos heidän vastauksensa on hauska niin voin myydä sen iltalehdille 😀

    LINKKI

    tuhele
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 16.01.2011
    Kirjoituksia: 2
    Vastauksia: 7

    Minä aikoinaan keräsin pulloja sen vuoksi, ettei niitä ehdittäisi rikkoa ja koirani lenkillä astuisi sirpaleiden päälle. Cokkerini astui joskus pahoin lasinsiruihin ja tassu oli kauan kipeä. 8)

Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.