Uusimmat › Keskustelu › Aktiviteetit › Harrastukset › Fuengirolan uusi uimahalli?
- Tämä aihe sisältää 12 vastaukset, 6 kirjoittajaa, ja siihen kirjoitti viimeksi
Jarppa 10 vuotta, 11 kuukautta sitten.
- JulkaisijaViestit
Phelps ui TAAS telkkarissa ja tuli mieleen että missä sitä uintia täällä voisi harrastaa… Kaupungin sivuilla
http://www.fuengirola.es näkyy jo Piscina Cubierta David Meca ja päivämäärä 31.07.08Tietääkö kukaan onko se jo oikeasti auki?
Uinti-ihmisena tuo kiinnostaisi kanssa, tuo altaassa pulikointi on nailla keleilla hauskaa, mut ei siina oikein matkaa paasee uimaan… Missapain tuo tarkemmin on ja mita kaikkea sieninen sisalle on rakennettu?
C/Mallorca S/N, se ei vaan sano mulle mitään, pitäisi googlettaa. Tuo David Meca on uusi 50m ja 8-ratainen halli jota on rakennettu vaikka kuinka kauan. David Meca taas muuten on kuuluisa espanjalainen matkauimari joka aina ajoittain kauhoo täältä Marokkoon…
Feria alueen perukoilla on vanhempi 25m allas ja Mijas Costalla Mijasin allas joka on muistaakseni 25m sekin. Siellä kävin paikan päällä kattomassa natación libre aikatauluja, mutta ne oli jotain niin älytöntä kuin ti-to klo 14:30-16:00 ainakin heinäkuussa. Muulloin siellä on treenejä ja kursseja ja uimakouluja. yms. Kuntouimarin on täällä tyydyttävä noihin ”vapaisiin aikoihin” enkä vielä tiedä tarkoittaako se sitä että siellä lapset polskii silloinkin pitkin poikin vai voiko siellä mahdollisesti jollain radalla kroolatakin omaan tahtiin.
Arroyossa ja Torressa on kuulemma myös supermodernit hallit, tosin Arroyon halli oli pitkään kiinni sen legioonalaisbakteerin takia, jotenkin sinne ei huvita mennä. Enkä sielläkään aikatauluista tiedä. Espanjassa pitäisi aina olla mukana jollain cursolla että pääsisi käyttämään julkisia urheilutiloja.
Ilmoittelen jos saan aikaiseksi soittaa Fugen halleihin…
kris kirjoitti:C/Mallorca S/N, se ei vaan sano mulle mitään, pitäisi googlettaa.
Ei tartte googlettaa, sillä tuossa se on El Boquetillossa mun ikkunoitteni alla – Elolan urheilustadionin yhteydessä. Sitä en osaa sanoa onko avoinna milloin, miten ja kenelle.
Rakennusaikaisten tietojen mukaan kyseessä on olympiatason 50 m allas. Ja näkyy sinne sisäänkäynnin (?) alueelle olevan portti avoinna pitkin päivää arkisin ainakin. Käykää muut katsomassa lähemmät tiedot, ettei mun tartte vaivautua, jookos.
Kiitokset OC! Onko siellä ihan toivotonta parkkeerata, on varmaan…
Laiton hallin numeron työpostiini odottelemaan josko huomenna saisin aikaiseksi soittaa ja vastaan sitten itse omaan kysymykseeni täällä. Hinta löytyi kapungin sivuilta, 2€/tunti, mutta Fuengirola ei vielä ole niin pitkállä internet-ajassa että olisi laittanut aikatauluja verkkoon.
Elolan alla on lähes tuhat maksullista parkipaikkaa, että sinne mahtuu.
Eilen iltapäivällä kävin kurkkimassa Elolan uutta allasta Fuengirolassa, uutuuttaan kiiltävä ja hieno, melkein tyyneenä siinä kimmelsi, neljän aikoihin koko kahdeksan radan altaassa ui kaksi lasta harjoittelemassa selkáuintia siististi kukin omalla radallaan, ei ketään muuta. Mitään ”kylpyläpuolta” siellä ei ainakaan samassa tilassa näkynyt, urheiluun tarkoitettu allas ja kaikki radat erotettuna toisistaan.
Ovella oli kaveri, joka osasi sanoa että täytyy hakea kutsu invitación klo 9-14 välillä toimistolta, jonka sijainti mulle jäi vielä vähán epäselväksi, mutta siellä hallin liepeillä samoissa urheilutiloissa se on, jossain toisella puolella kuin hallin sisäänkäynti, joka on C/Mallorcan puolelta. Sillä kutsulla saa sitten ilmeisesti mennä uimaan mihin aikaan tahansa hallin aukioloaikana, 8-21 tällä viikolla, viikonlopusta en tiedä.
Tänään puhelimessa eivät osanneet ko. toimistolta vielä kertoa mikä on jatkossa yleisölle avoin uintiaika, kutsuivat käymään ja lupasivat sitten kertoa, jos nyt vielä tietävät ensi viikosta tai ensi kuusta mitään varmaa. Espanjalaisittain se tietysti onkin vielä hyvin kaukaista tulevaisuutta, josta ei vielä kannata huolehtia. 😉
Parkkilääniä oli maksullisessa parkkihallissa ainakin jalkapallokentän verran täysin tyhjillään, hinta taisi olla 0,50€/tunti elokuussa. Tiedusteluretken hinnaksi tuli 12c.
Jatkan tiedottamista sitä mukaa kun tiedonmuruja irtoaa… 🙂
Elolan pääsisänkäynti on korttelin toisella puolella – Calle Miguel Bueno.
Parkkimaksut peritään minuuttien mukaan, mikä selittää tuon Krisin maksaman edullisen hinnan. Ja kannataa muuten muistaa tuo Elolan parkkihalli myös tulevien ferioiden aikaan, jolloin kadunvarret ovat perinteisesti täynnä jopa täällä Elolan tietämillä asti – mistä on kuitenkin kohtuullisen lyhyt kävelymatka feria-alueelle.
Hei! Onkohan teillä tietoa kuinka tämä uusi halli on avoinna yleisölle? Tai hintatietoja, onko esim. mahdollista ostaa kuukausikorttia vai meneekö kertamaksulla? Tulossa Fuengirolaan parin viikon päästä ja uimaan olisi pakko päästä kesän aikana. 🙂
fuengirola.org sivulla lukee 8-15 ja 16-23 mutta mulla on mielikuva että se syksyllä olisi ollut ehkä 9-21 tai jotain, suunnilleen koko päivän kuitenkin. Lippuja saa ostaa polideportivon toimistosta, joka on muistaakseni auki 9-13 ja ne maksoi vain vähän, jotain n.2-2,5€ muistaakseni. Ostin niitä saman tien kasan, ettei tarvi aina siellä aamuisin juosta. Uimahalliin mennessä sitten vaan annetaan lippu valvojalle.
Espanjalaiset ei yleensä ”ruoka-aikaan” (14-16) tosiaankaan urheile eikä uimaan mennä heti syömisen päälle, siksi noin kolmen (jos se nyt on siihen aikaan auki) – neljän aikaan on tosi hiljaista, aamupäivistä en tiedä, tuskin kahdeksaltakaan tungosta on. Pariin otteeseen sain iltapäivällä kirjaimellisesti yksin omakseni koko 50m altaan, kertaakaan ei tarvinut rataa jakaa kenenkään muun uimarin kanssa, mikä on aikamoista ylellisyyttä.
Pukuhuoneet ja muut tilat ei mielestäni ole hääppöiset siihen nähden että halli on upouusi, pohjoismaisella järjellä ajattelisi että esim. pistorasia hiustenkuivaajalle olisi kiva. Mutta täältä kai voi lähteä tukka märkänä ympäri vuoden ilman että hiukset jäätyy päähän…?
Joka tapauksessa itselleni oleellisinta on riittävä kaistale riittävän puhdasta vettä kauhottavaksi, joten halli oli minusta kuntouimiseen loistava. Täytyisi vissiin taas herätellä kuntoiluajatusta henkiin ja mennä käymään…
Luontainen uteliaisuuteni saa mut kysymään, mikä on veden lämpö espanjan uima-altaassa?
No enpä osaa sanoa… olin siellä elo-syyskuussa joten ei nyt varsinaisesti kylmä ollut missään. Olisikohan varmaan suunnilleen saman lämpöistá kuin suomalaisessakin uimahallissa, ehkä vähän lämpimämpää. Näin ihan arviolta.
Mahtaako missään näistä Fuengirolan/lähistön uimahalleissa olla lastenaltaita?
- JulkaisijaViestit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.