Ajokortin vaihtaminen espanjalaiseen

Uusimmat Keskustelu Asuminen ja eläminen Yleistä asumisesta ja elämisestä Ajokortin vaihtaminen espanjalaiseen

Esillä 6 viestiä, 16 - 21 (kaikkiaan 21)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • LINKKI

    MiMadrid
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 17.04.2008
    Kirjoituksia: 4
    Vastauksia: 649
    la kirjoitti:

    Totta vai tarua -aivan sama. Ajelen EU-tähtösillä varustettu kortti käsveskassa niin kauan kuin toisin käsketään.

    Ei kait kukaan tule käskemään että kortti pitää vaihtaa…mutta jos niitä lääkärintarkastuksia ei ole hoidettu niin tilanne (residentillä) on sama kuin että ajaisit vanhentuneella espanjalaisella ajokortilla. Miten luulet esim. vakuutusyhtiön suhtautuvan asiaan onnettomuuden sattuessa ?

    LINKKI

    Lumenluoja
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 22.02.2010
    Kirjoituksia: 55
    Vastauksia: 1489

    ”Miten luulet esim. vakuutusyhtiön suhtautuvan asiaan onnettomuuden sattuessa ?” kyllä kortin plaatu voi vaikuttaa mitään onnettomuustilanteessa – kunhan on EU:ssa myönnetty ja voimassaoleva eikä ajokieltoa päällä. Vakuutukset ratkaisevat ja nehän on oltava kaikilla.

    LINKKI

    MiMadrid
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 17.04.2008
    Kirjoituksia: 4
    Vastauksia: 649
    bhajee kirjoitti:

    Disclaimer: Espanjassakin pykälät muuttuu lähes päivittäin..

    Ei kai ? 😉

    Ystävämme Traficon sivuilta löytyi tämmöinen (BOE vuodelta 2009):

    http://www.dgt.es/was6/portal/contenidos/documentos/prensa_campanas/notas_prensa/NotasDePrensa0022.pdf

    Sivulta 16 löytyy otsikko ”CAPITULO II” ja siitä eteenpäin sivulle 18 saakka on melko selväkielistä lakitekstiä ja pitäisi olla edelleen voimassa. Voihan nääkin muuttua koska vaan (ja mimmoisiksi vaan).

    LINKKI

    MiMadrid
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 17.04.2008
    Kirjoituksia: 4
    Vastauksia: 649
    Lumenluoja kirjoitti:

    ”Miten luulet esim. vakuutusyhtiön suhtautuvan asiaan onnettomuuden sattuessa ?” kyllä kortin plaatu voi vaikuttaa mitään onnettomuustilanteessa – kunhan on EU:ssa myönnetty ja voimassaoleva eikä ajokieltoa päällä. Vakuutukset ratkaisevat ja nehän on oltava kaikilla.

    Yllä linkittämästäni dokumentista löytyy vaikkapa (Articulo 15, ”pykälä” 4):

    ”4. El titular de un permiso de conducción expedido en uno de estos Estados que haya adquirido su residencia normal en España quedará sometido a las disposiciones españolas relativas a su período de vigencia, de control de sus aptitudes psicofísicas y de asignación de un crédito de puntos”

    Lakimies en oo enkä kieltäkään täyteläisesti hallitse, mutta kyllä tossa sanotaan että ”residentin EU-ajokortti on voimassa kuten espanjalainen vastaava”. Eli se ajokortti voi olla Suomessa voimassa mutta Espanjassa vanhentunut.

    Tärkeätä tässä on tuo residentti-status; turistihan huristelee miten sattuu ja melkein millä kortilla tahansa.

    Niin, ja Euroopassahan on kaksi valtionlaitosta joita ei EU-säännöt koske: Suomen Tullin autoveroyksikkö ja Espanjan DGT.

    LINKKI

    Lumenluoja
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 22.02.2010
    Kirjoituksia: 55
    Vastauksia: 1489

    ilmeisesti Suomi-kortti on vaihdettava espanjalaiseen, jotta pärjäisi liikenteessä 🙂 ? Onko Espanjassakin menossa samanlainen Sauli Niinistö -gate, jossa tilanne on se, että valtio rikkoo omaa lakiaan tietoisesti ja korjatessaan sitä piirun verran rikkoo ihmisten oikeustajua ja omia lakejaan vielä lisää?

    LINKKI

    MiMadrid
    Ei kirjautuneena
    Liittynyt: 17.04.2008
    Kirjoituksia: 4
    Vastauksia: 649
    Lumenluoja kirjoitti:

    ilmeisesti Suomi-kortti on vaihdettava espanjalaiseen, jotta pärjäisi liikenteessä 🙂 ?

    Viitateen toiseen ketjuun: ei ole PAKKO 😉 Lämpimästi kuitenkin suositellaan joko rekisteröimistä tai sitten vaihtamista. Jo sen kortin rekisteröimällä saa lapun jossa kerrotaan koska pitää käydä lääkärillä ts. mihin asti se kortti on voimassa. Tämä tässä toistuvien lakimuutosten ja säädösrukkausten luvatussa maassa on hyvä juttu.

Esillä 6 viestiä, 16 - 21 (kaikkiaan 21)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.