Uusimmat › Keskustelu › Asuminen ja eläminen › Yleistä asumisesta ja elämisestä › 50cc Skootterille vakuutus?
- Tämä aihe sisältää 2 vastaukset, 2 kirjoittajaa, ja siihen kirjoitti viimeksi
Ritacasanueva 7 vuotta, 9 kuukautta sitten.
- JulkaisijaViestit
Ostin käytetyn+huolletun skootterin ja nyt on kaikki muu kunnossa mutta vakuutus puuttuu. Haluaisin tiedustella muilta kokeneemmilta, että kannaattaako tuohon vakuutukseen ottaa muuta kuin se pakollinen terceros?
Vaihtoehtoni ovat:
SOVAG joka tarjoaa tuon pakollisen vakuutuksen (vain terceros) hintaan 115,60e tai sitten
Fenix Directo 156,35e mutta pakettiin kuuluvat Defensa jurídica sekä Seguro conductor (kuolema 3000e, pysyvä vammautuminen 6000e asti sairaalakulut 1500e asti)Kysymykseni siis on: Onko Defensa juridican tai seguro conductorin ottaminen kannattavaa loppupeleissä? Kysyin tätä myös yhdeltä vakuutustädiltä, ja hän sanoi ettei seguridad social maksa liikenneonnettomuuksista aiheutuneita kuluja (!) ja siksi kannattaisi ottaa tuo seguro conductor.
Mopo olisi minulla käytössä lähinnä duuniin mennessä ja tullessa, hyvin lyhyitä matkoja barcelonan keskustan alueella.
Kertokaa mielipiteenne ja kokemuksenne, myös arvostaisin kommentteja kyseisitä vakuutusyhtiöistä, onko kellään mitään kokemuksia hyvässä tai pahassa? Kumpaa vaihtoehtoa suosittelette minulle?
Kun en oikein mistään saanut suosituksia/ kommentteja, lisään tähän nyt vielä että otin sen kalliimman Fenix Directon, katsotaan nyt sitten onko noista ’lisävakuutuksista’ jotain hyötyä jos (toivotaan että ei) jotain sattuupi.
tyomatkoilla olet turvattu tyopaikan antaman ”Mutua Laboral” vakuutuksen kautta onnettomuuden sattuessa riippumatta oletko onnettomuuden aiheuttaja, kuljettaja tai kyydissa oleva.
Tama onnettomuustapahtuma on nimeltaan ”viaje in itinere”.
Voisit muutenkin tiedustella mika ”tyopaikkavakuutus” teidan firmalla on. ”Mutua Laboral”.
En huomannut kirjoitustasi, olisin vastannut aikaisemmin.
- JulkaisijaViestit
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.