Tämä lentojen myynti toisille

Uusimmat Keskustelu Yleistä Uutiskulma Air Finland kiertelee ja kaartelee… Tämä lentojen myynti toisille

LINKKI

kopone
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 23.05.2009
Kirjoituksia: 4
Vastauksia: 54

Tämä lentojen myynti toisille on ihan yleistä nykyään ja mielestäni fiksua jos ajatellaan esm.lentoyhtiöiden näkökulmaa.

esm.Ryanair:

Lentää Malagasta Tampereelle pe aamuna klo 6 ja takas samana päivänä myöhemmin. Mutta ei lennä takas Tampereelle enne maanantaita. Seisooko kone Malagas viikonlopun? No vitussa ei.
Kone vaihtaa reittiä tuossa ja lentää välillä esm.Lontooseen ja takas tai muualle mihin Ryanair lentää viikonloppuisin.

Tästä johtuu myös se että AF on myynyt noita lentojansa joillekkin muille. Ei ole järkeä lennättää Malaga-Suomi-Malaga väliä jos koneelle ei oo jatkoo sieltä, vaan fiksumpi myydä se etiäpäin jollekkin jolla on myös jatkot sieltä tai läheltä.

Mitä vähemmän lentokilometrejä tyhjänä sen parempi se yhtiölle tietty on.

Samat säädökset kuitenkin koskee jokaista lentoyhtiötä joten turvallisuuden puolesta ei tarvi pelätä kenenkään. Jos pelottaa ruuan syöminen ja ei pysty oleen sitä 5h lentoa syömättä niin älkää syökö.

Palvelusta en viitsi maksaa niin paljoa että Finskill lentäisin vapaaehtoisesti joten pysyn itse ainakin halvempien asiakkaana vielä toistaiseksi.