Uusimmat › Keskustelu › Yleistä › Uutiskulma › suomikoira ei tykkää › seli seli
Kyseinen uutinenhan ei ollut ihan ykkösluokkaa. Mutta miksi se kiinnitti mun huomion?
No siksi kun tapahtumat sijoittuvat mun vanhoille kotikulmille. Näiden roskisten ohi mä kävelin melkein päivittäin, kesällä useammin , talvella harvemmin. Jo silloin, muutama vuosi sitten ne olivat aina kesäisin ylitäysiä, paskat pitkin ympäristöa. Kuvio liittyy Helsingin tapaan säästää. Kesällä ei viikonloppuisin siivota, talvella vaikkapa lumityöt hoidetaan ala-arvoisesti.
Nämähän eivät ole tärkeitä asioita , nehän haittaavat vain tavallisen perushelsinkiläisen elämää.
Tässä muuten sitten pari syytä miksi ei ole ikävä takaisin Stadiin.
Ja jos tulee muutto takaisin Suomeen , se ei suuntaudu vanhoille kotikulmille , vaan jonnekin ihan muualle Suomessa. Vaikka Turkuun.
Muuten varmaankin olen useastikin nähnyt ihmekoira Essin Eiran kulmilla. Jos olisin tajunnut silloin sen erikoislaatuisuuden , olisin yrittänyt kysyä siltä mitä kuuluu. Varmaan se olisi osannut puhua ja vastannut mikä mieltä painaa.