Saavuttuasi ota yhteytta

LINKKI

Ritacasanueva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 31.08.2010
Kirjoituksia: 14
Vastauksia: 3416

lahimpaan terveyskeskukseen ja kysy onko heilla ”Unidad de Sintrom” ja tiedustele voitko kayttaa Eu-korttia kontrolleiden tekemiseen.

Meilla otetaan potilaat EU-kortilla vastaan ilman muita sopimuksia mutta kaikilla Autonomioilla on omat saannot.

Voisit myos tuoda Kelasta hoito-maksusitoumuksen tata varten.

Espanjassa on arviolta miljoona henkiloa jotka ovat verenohennus laakityksessa. (tablettihoito)Taalla hoito alkaa yleensa sairaalassa olon jalkeen tai erikoislaakarin jalkeen josta seuranta siirtyy terveyskeskukseen.

Omia (itsehoito) mittareita ei viela ole suuria maaria kaytossa. Mittayksikko on sama kuin Suomessa.

Apteekit eivat yleensa tee naita kokeita koska kokeen tekeminen ja laakityksen maaraaminen seuraavaan kokeeseen asti pitaa olla laakarin valvoma (yksikon)

INR arvo on yhta tarkea kuin flimmeri, sita vartenhan Marevan hoito on annettu eli menevat kasi kadessa.

Sydamen rytmittamisesta, rytmihairioista ja kaikesta muusta sinua on varmaankin informoitu.

Lukemista;
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00015

Asianmukaisesti hoidettu pysyvä eteisvärinä ei merkittävästi lisää kuolleisuutta, ja sen kanssa tullaan yleensä hyvin toimeen. Eteisvärinällä on taipumus iän myötä hidastua, jolloin rytmiä hidastavaa lääkettä vähennetään tai se lopetetaan. Suomessa on kymmenillä tuhansilla ihmisilläon pysyvä eteisvärinärytmi ja sen ohella Marevan-hoito tai uudempi verenohennushoito, joista huolimatta he viettävät kuakuinkin normaalia elämää