Uusimmat › Keskustelu › Asuminen ja eläminen › Yleistä asumisesta ja elämisestä › Mihin tulisi pettymään Espanjassa? › hyvää ja huonoa
– Espanjassa on loistavat raaka-ainet mistä voit valmistaa mieleisiänne ruokia Suomea halvemmalla. Ainakin ellette muuta kalliille turistirannikolle.
– Terassikelit lähes ympäri vuoden ja halvat hinnat. Siis, kuten edellä. ei turistirannikolla kovin halpaa.
– Vain harva suomalainen pystyy elättämään perheensä Espanjassa palkallaan, joten pätäkkää täytyy olla takataskussa. Etätyö on oikeastaan ainoa realistinen mahdollisuus pitää kokonaisen perheen elintaso kunnollisena.
– Sään ansiosta hyvät liikuntamahdollisuudet ympäri vuoden.
– Kunnes olet oppinut kielen todella hyvin, tunnet itsesi puolihölmöksi. Pystyt osallistumaan keskusteluun vain hokemalla vale, vale, koska useimmat puhuvat murretta.
– Espanja on hyvin meluisa ja epäsiisti maa. Niihin seikkoihin monen on vaikea tottua.
– Kaikki espanjalaiset eivät ole mukavia ja kohteliaita (kuten eivät kaiki suomalaisetkaan). Voit saada naapuriksesi ikuisen valittajan.
– Espanjalainen koulu ei ole keskimäärin yhtä tasokas kuin suomalainen. Ja suomalaiskoulu tai kansainvälinen koulu on kallis.