Uusimmat › Keskustelu › Opiskelu, työnteko ja yrittäminen › Kielikulma › Espanjalaisten kielitaito › asesinatos y colisiones
Aikamoisia kuvia näytetään espanjalaisissa uutisissa. Liikenneonnettomuuksien ja murhattujen uhrit vaan lähikuviin ja veriläiskiä kehiin. Meikäläinen ainakin vaihtaa kanavaa.
Noiden liikenneonnettomuusuutisointien tarkoituksena lienee näyttää kaikille kulmakunnan
Fernando Alonso’ille, että tollasta se nyt sitten on kun ajellaan miten sattuu, mutta tapettujen esittelylle ei oikein löydy selitystä. Tuskinpa se telkkariin pääseminen sentään espanjalaisellekaan ihan _noin_ kova juttu on, vaikka aikamoisia linssiluteita ovatkin.
Mitenkäs, noin muuten..? Sullahan näkyy siellä katalaaninkielisiä kanavia, eikö vain? Onko niissä mahdollisuus saada, esim. teksti-TV:n avulla, espanjalainen tekstitys (subtítulo en español)?