Vastaa aiheeseen: Auton osto Espanjasta

Uusimmat Keskustelu Espanja.org Jeesinkinurkka Auton osto Espanjasta Vastaa aiheeseen: Auton osto Espanjasta

LINKKI

Ritacasanueva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 31.08.2010
Kirjoituksia: 14
Vastauksia: 3416

1. Kun auto ostetaan autokaupasta maksetaan IVA eli Alvi. Laskussa tulee olla eriteltyna hinta ja vero. Autokauppa tilittaa IVAn.

2.Kun myynti tapahtuu kahden yksityishenkilon valilla maksetaan ITP eli omaisuudensiirtovero. Yleensa 4% verottajan lista gimnasta.

3.Autokaupassa el kayteta notaarin palveluita.

4. Autovero maksetaan yleensa kevaalla mutta kun kyseessa on kaupungintalon keraama kannattaa tiedustella

omalta kaupungintalolta mika on  kaytanto.

5.Autokaupasta ostettaessa toimii kahdella kaytannolla: yleensa autokauppa on ”ostanut” auton nimiinsa ja myy sitúa joten vastuu rasteista on heidan vastuullaan ja hoidettavissa. Autossa on talla hetkella autokaupan vakuutus kun sita esim. Koeajetaan. Siksi on tarkeaa tehda vakuutus heti ostohetkella.

Toinen tapa on etta toimivat vain valittajana jolloin kauppa katsotaan tapahtuvan yksityisten kesken. (Jobbarit)

Kaupungin perimasta liikenneverosta/maksusta ei yleensa saa alennusta koska se maaratty maksuaika on ”recaudacion voluntaria” elikka kyseessa on maksun ”vapaaehtoismaksuaika” tama el varmaan ole oikea kaannos…viivastyskorko yleensa 5%.

Samassa kunnassa samat maksuajat riippumatta rekkareista,iasta ym.

IVTM impuesto de vehiculos de traccion mecanica. Tarkkoittaa moottoriajoneuvoveroa. Tunnetaan myos populaaaristi impuesto de circulacion -liikenneveron nimella.

 

 

 

 

<span style=”line-height: 1.5em;”> </span>

 

 

 

 

 

 

  • Tätä vastausta muokkasi 10 vuotta, 3 kuukautta sitten Ritacasanueva.