Vastaa aiheeseen: Muuttoauton tuonti Espanjasta Suomeen

Uusimmat Keskustelu Yleistä Yleiset pulinat Muuttoauton tuonti Espanjasta Suomeen Vastaa aiheeseen: Muuttoauton tuonti Espanjasta Suomeen

LINKKI

Masa P
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 29.12.2006
Kirjoituksia: 85
Vastauksia: 746

Terve!

Tuolla ylempänä sivuttiin arvolisäverotusta autoille Espanjassa!

Kokemukseni mukaan auton voi kyllä saada rekisteriin ilman IVA:n maksamista, vaikka se nimenomaan mainitaan Traficon sivuilla. Tarjotessani IVA-kaavaketta kuittauksineen palautti Traficon virkailija kaavakkeen oitis edes vilkaisematta sitä! Hämmästyin ja kyselin miksi näin, kun rekisteröinnin ohjeistuksessa IVA:n maksusta heillä mainitaan. No, virkailija meni pomon puheille. Paperi ei kiinnostanut pomoakaan! Aikaa tästä on kulunut, joten menettely on varmaan muuttunut??

En kehota jättämään IVA:n maksamista, sillä sakko on mojova, kun totuus paljastuu. Nykyään kontrolli huomattavasti tarkempaa, kuin ennen.