asuntojen vuokrahinnat Alicantessa

Kirjoittaja
Viesti
Kirjoittanut ariari Ke, 03/09/2008 - 18:17.

Hola,

olen nyt päättänyt toteuttaa haaveeni ja lähden pois Suomesta 1.12.2008 ja olen Espanjassa 31.3.2009 asti. Etsiskelin asuntoa vuokralle ja sitten sattuman kaupalta minulle tarjottiin asuntoa Alicantesta. Hinnoista en tiedä mitään alueelta ja siksi kysynkin täältä, paljonko vuokrataso Alicantessa on? Ilmeisestikkään ei sama kuin Fugessa? Ja tarjottu kämppä on kolmio parvekkeella ja kahdella WC:llä varustettuna. Paljonko tuosta voisi maksaa? Ja jos joku on sinne lähdössä, voisin toisen huoneen vuokrata, mikäli kiinnostaa.



#1 Ke, 03/09/2008 - 23:01 Otsikko : Hei Ariari En tiedä

Hei Ariari

En tiedä asuntojen vuokrahinnoista fugessa mutta tiedän tarkalleen eri asutusalueiden vuokrat täällä alicantessa! Kerro mistä sinulle on asuntoa tarjottu niin osaan kertoa sinulle hintoja. Kaikki hinnat riippuu ihan alueesta ja siitä millainen rakennus on kyseessä ( onko vartioidut parkkipaikat, uima-altaat ym.). Monesti myös vuokrattaessa sinun maksettavaksi saattaa tulla ns. yhtiömaksut. Kolmioita, neliöitä täältä saa alkaen n. 350 €/kk mutta omasta mielestäni ne ovat aika karuja ja vanhoja.


#2 Pe, 05/09/2008 - 18:39 Otsikko : Laitonta

Zirinpito kirjoitti:
Monesti myös vuokrattaessa sinun maksettavaksi saattaa tulla ns. yhtiömaksut.

Muistutan, että tuo on LAITONTA!

Yhtiövastikkeen maksu jne kuuluu omistajalle. Ne huijarit jotka pytävät comunidadia tai muuta ylimääräistä, niin siihen ei pidä suostua.

Vuokralainen maksaa vuokran ja sähkön, veden sekä kaasun. EI MUUTA.


#3 Pe, 05/09/2008 - 19:15 Otsikko : Laittomuus kukoistaa myös takuuvuokran yhteydessä

devspain kirjoitti:
Zirinpito kirjoitti:
Monesti myös vuokrattaessa sinun maksettavaksi saattaa tulla ns. yhtiömaksut.

Muistutan, että tuo on LAITONTA!
Vuokralainen maksaa vuokran ja sähkön, veden sekä kaasun. EI MUUTA.

NS. takuuvuokra on turva vuokranantajalle. Ja loppupeleissähän se on niin, että ennenkuin takuuvuokraa mitenkään ryhdytäänkään maksamaan takaisinpäin siittä vähennetään ensin kaikki vuokra-ajalla syntyneet kulut. Kuten sähkö, mieti suurinpiirtein mitä sähkönkulutus on kuukaudessa (joku voisi kertoa haarukkaolettamuksen). Loppusiivous, vaikka sopimuksissa lukee, että asukkaan on tehtävä loppusiivous veloittavat kuitenkin. Perusteluna on, että siisti on aina siisti ja siivoojia on joka lähtöön ja liinavaatteet pitää huolta ja jne. ...tavallaan hyväksyn tuon.
Mutta vastaan on tullut myös niitä tapauksia, että takuuvuokra katsotaan "ylimääräiseksi" maksuksi ja kulut kuitenkin peritään. Osaltaan tätä systeemiä käytetään myös Suomessa veronkiertona. Elikkäs jos sinulla pitkäaikainen vuokrasuhde yksityiseltä niin pimeesti on maksetta aina jokin aloitusvuokra vuodenalussa. Tähän voisi verrata tuota takuuvuokran pimitystä Espanjassa.
Mutta kaikkeen ei pidä suostua, mutta minkäs teet?
Hyviä vinkkejä kiitos!

__________________

Mutta en ikinä halua kuulla olevani
"ihan kiva"