Espanjalainen röyhkeys
Kiitos Hot valaisevasta esimerkistä, ettei siihen maanantaihin aina aurinko paista. Tällaiset ongelmat, joihin olen itsekin törmännyt, jotenkin lannistaa. Tulee sellainen fiilise, että paska homma mutta en jaksa tapella. Täytyy hyväksyä maassa maan tavalla meininki. Suomalaisessa taloyhtiössä tällaisia keskustelua ei tarvise käydä. Tänään laitoin mailia isännöitsijälle, että pihalla oli lumi aurattu hiukan puutteellisesti ja autolla en pääse pihalta kadulle, niin huoltopalvelu tuli vartin päästä paikalle. Kokemukseni mukaan spanish way on reagoida mailaihin viikon viiveellä. Eli kyllä jokin suomessakin pelaaa
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Suomalaisena minäkin olen nostanut näitä asioita pöydälle ja niitä riittää – osa todella tyhmiä. Kunpa vastaisivatkin viikon viipeellä. Kun asiat ovat espanjalaiselle epämiellyttäviä, eivät vastaa ollenkaan ja mitään et voi.
Itse en lannistu mistään koskaan milloinkaan ja luon heille nykyisin pirusti painetta. Ainoa todellinen tapa voittaa näitä juttuja Espanjassa on järjestää täysi kaaos ja se on muutamien muiden kanssa tekeillä. Koska nykyinenkin presidentti on laiton, saatamme kutsua kokoon uuden laillisen kokouksen valitsemaan uuden presidentin ja hallituksen – silloin meillä on jälleen kaksi presidenttiä ja hallitusta. Tämän jälkeen maksamme urbanisaatiomaksut notaarin avaamalle urbanisaation tilille, josta nykypressa ei niitä saa. Meidän rahat ovat oleellisia (22% kokonaisuudesta, voi olla, että jotkut muutkin urbanisaation osat liittyvät mukaamme, jolloin luku on suurempi) eli syntyy täysi kaaos ja se lienee ainoa tapa saada todelliset neuvottelut alkuun, jos silloinkaan.
Toki odottelen, koska poliisi on ovella, koska espanjalainen loukkaantuu kaikesta huomattavasti suomalaista helpommin.
Suomessa tiukat asiat hoidetaan liian usein toisin, valitettavasti. Asekaappi avataan ja loppu luetaan Iltalehdestä.
Mutta, pauliina, usko pois aurinko todella paistaa ja nytkin tätä kirjoittaessani (17:20) ulkona on 20,5°C.
Kun kaikki plussat ja miinukset ynnää ja vertaa eri maiden välillä (on tullut kierrettyä muutakin kuin tahkoa), Espanja vetää kaikesta huolimatta edelleen kovimmat yhteispisteet. En olisi täällä, jos näin ei olisi.
Vai löytyykö jostain paratiisi? Palstan muslimit eivät saa vastata.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
No, eihän sitä paratiisia ole kai kun taivaassa. Meidän urbanisaation ongelma oli kelvoton pressa ja isännöitsijä. Manana meininki loisti. Osa jättä surutta vastikkeet maksamatta, kun niitä ei karhuttu. Lopputulemana meinas kaasi ja sähkö loppua. Järjestettiin ylimääräinen yhtiökokous, johon otimme juristin mukaan. Nämä muutamat, jotka olivat jättäneet maksamatta, edustivat isoa osaa koko osakekannasta. Kokouksen alussa todettiin, ettei ole sitten äänestysoikeutta ellei vastikkeita ole maksettu. Kaverit löivät sileät setelit pöytään ja sitä oli useamman kymmenen tuhannen euron edestä. Neuvottelemalla otettiin uusi pressa ja isännöitsijä ja palvelu pelaa. Uudet viranomaiset ovat suurimpien omistajien mieleen. Vastikkeetkin yllättäen laski. Epäilemme, että osa vastikkeista meni aikoinaan parempiin taskuihin. Kyllähän lämpimässä Espanjassa on mukava olla, mutta siinä sateessa useampi viikko ei ole niin mukavaa.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
toisellakinlailla, minulla on espanjalainen vuokraisäntä, suupuhhella on hommat hoejettu jo kuuven vuojen ajan paetsi yhenkerran kun tarvihin vuokrasopimuksen empatronamientoo varten. Laskuista on aina tullut alkuperäiskappaleet ollu, mitkä on kuulunna minulle. Remonttia jos on tarvinnu nii on aina vähennetty tarpeet ja joskus työkii vuokrasta... Asiat voi olla toisellakkiilailla.
Como se viené, como se va ... mikä laalaen tulloo se laalaen tulloo.. antaa tulla vua
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Kuullostipa rankalta toi eka viesti.
Mut ei ne tääl kotosuomeskaan ny niin hyvin aina vastaile meileihin ja voivat jättää vastaamattakin.
Isännöitsijäkin voi lupailla vaik mitä, mut kuitenkaan ei kannata uskoa, ennen ku tapahtuu käytännössä. Meikä odottaa uusia tapetteja seinään viäl kahden vuoden jälkeen.. tai siis en viitti enää odottaa, kun se tuntuu olevan niin vaikeaa isännöitsijälle. Ehkä tapetoin ne itse. Tai jaksan niin kauan kestää kunnes muutan lämpöisempään paikkaan 
Tääl ei ehkä ihan noin räikeitä juttuja tapahdu, tai niistä ei ainakaan tiedä mitään, mut kaikkiallahan sitä sattuu ja kun se osuu omalle kohdalle niin silloin se tuntuu eniten.
Kotikatunikin on muuttunut yksisuuntaiseksi, siitä ei mitenkään mahdu kaks autoa vastakkain kulkemaan. Isännöitsijällemme kuuluu kotikatumme puhdistus lumesta, mut aika laiskasti se on hoidettu. Lumeen tääl tuntuu hukkuvan ..muurr... en tykkää lumesta, kesän lapsi ku oon.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja


Kolme vuotta sitten urbanisaatiomme äänestys presidentistä päättyi erimielisyyteen tuloksesta. Vanha presidentti jatkoi ja myös itse olin sitä mieltä, että hän jatkoi laillisesti. Toinen ”presidentti” ei hyväksynyt päätöstä ja murtautui yöllä urbanisaation toimistoon, varasti kaikki tietokoneet ja kansiot ja aloitti urbanisaation manageeraukseen omalla tavallaan. Poliisi ei puuttunut kiistaan, koska kyse oli lopulta äänestyserimielisyydestä ja sankari jatkoi kaksi vuotta poistettuaan sormia napsauttamalla suurimman ryhmän äänestysoikeuden (kuulun tuohon ryhmään). Nyt kolme vuotta myöhemmin tuli oikeuden päätös ja tuo murtautuja oli laittomasti presidentti. Tosin hän ei ole enää presidentti ja mitään rangaistuksia ei tule. Olemme Espanjassa
Seuraava presidentti näki hyväksi pitää suurimman ryhmän edelleen laittomasti ilman äänioikeutta pysyäkseen vallassa ja hän tietää, että siinä ei ole mitään ongelmaa hänelle, koska seuraavakin oikeudenkäynti kestää 2-3 vuotta ja silloin on taas uusi presidentti…. Olemme Espanjassa
Tämä nykyinen presidentti on nainen ja hieman erikoinen… Kolme viikkoa sitten hän antoi määräyksen katkaista salaisesti kämppämme edustalla olevien katuvalojen kaapelit. Syynä oli se kun kahden lampun tehosta kadulle tulee vain 75%, koska vastapäinen naapurini oli laittanut turvapellin ja meillä vastapäisillä ei ole mitään valittamista siitä. Presidentti itse asuu kaukana eli tuo pieni valaistustehon alennus ei koske häntä ja olemme tien päässä. Kateus vai joku muu sairaus? Naapuri laittoi pellin, koska kolmena kertana ryöstäjä oli tullut samasta paikasta.
Presidentti tai administraattori eivät tunnustaneet osallisuuttaan, mutta turvakameroiden kuvista löytyi urbanisaation kaksi työntekijää katkaisemassa kaapeleita ja lopulta presidentin ja administraattorin oli pakko tunnustaa rötöksensä. Kyseessä oli rikos, mutta he vain kohauttavat olkapäitään ja jatkavat viroissaan uusia rötöksiä miettien. Toki heidät voisi viedä oikeuteen, mutta se kestäisi ja he eivät kuitenkaan saisi mitään rangaistuksia ja mitäs se meitä kadun varrella asuvia enää auttaisi, sillä pakotettuna korjasivat kaapelit entiselleen ja jättivät vain törkeät murtojäljet jäljelle. Olemme Espanjassa
Vastaavia stooreja on nippu 10 vuoden ajalta urbnisaatiossamme (1250 luukkua eli suuri). Röyhkeyttä, rumaa kotiinpäin vetoa, sääntöjen mielivaltaista tulkintaa, maksujen välttämistä, jne. Ja moni espanjalainen ottaa edelleen kaikista tilaamistaan töistä ”provision” = korruptiota, mutta minkäs mahdat? Olemme Espanjassa
Maassa maan tavalla eli ole tarvittaessa röyhkeä, jos haluat jotain ja saat sen! Jutun presidentit ovat espanjalaisia, mutta monet muutkin kansallisuudet ovat kopioinet mallin täällä asuessaan.
Mutta aurinko paistaa taas, lämmintäkin on, ruoka on hyvää ja viinikin menettelee….. Olemme Espanjassa