Samaa mielta

LINKKI
Profiilikuva käyttäjästä suomenkielinenpalvelutoimisto
suomenkielinenpalvelutoimisto Ei kirjautuneena
Liittynyt: 31.08.2010
Kirjoituksia: 12
Vastauksia: 3370

olen tasta laskelmastasi hyvin pitkalle;

Razonable vuokra on 350-400 euroa kuussa, kahden makuuhuoneen asunto. Ruokalaskuun 4-henkisellá perheellá piisaa 200-300 euroa. Energiaan menee noin 50 euroa, veteen kolmessa kuukaudessa 50 euroa, siis 15 euroa kuussa. Noin. Kuteisiin ei mene rahaa joka kuukausi eiká varmaan kovinkaan usein 150 euroa kuussa. Ja mitás támá tekee: 400+250+50+15+30= noin 750 euroa. Siis ihan hyvin párjáá.

Ja miten káytánnössä: energia on pááosin kaasua, joka maksaa noin 17 euroa pullo ja sillá lámpenee vesi ja keitelláán ruoka. Sähköá menee láhinnä valaistukseen, jäákaappiin ja televisioon.

Ruokalasku pysyy pienenä kun ruoka tehdáän itse alusta loppuun ja káytetáán peruselintarvikkeita. Ja válipalaksi sitten leipáá. Tietenkin tállaisella budjetilla kaikki kinkut ja jugurtit jäävát pois, mutta kuka niitá kaipaakaan. Mummon reseptit káyttöón jálleen.

——————————————————————————————-

Loytyy myos toista varianttia jossa ei kylla ole vuokraa tai asunnosta vuokra/laina kuluja mutta 426€
riittaa hengissa pysymiseen.Peruskuluihin.

Toisaalta taas lasten koulukulut meilla julkisessa koulussa on melkein minimissa; nykyisin lapset saavat koulukirjatkin suurimmaksi osaksi lainaksi koulusta, kouluvaatteetteita ei osteta muuta kuin verkkapuvut, huonotuloisten lapset lounastavat koulussa halvalla/ilmaiseksi. Joissakin kouluissa lapsille tarjotaan aamiainenkin.

Ruokapaketit Punaiselta Ristilta ovat monen perheen pelastus.